Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pořádná zima: V Česku bylo ráno naměřeno 20 pod nulou

Silnice v zimě, ilustrační fotografie
Silnice v zimě, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

České Budějovice - Česko má za sebou nezvykle studenou noc. Dosavadní minima pro 21. dubna teploměr ukázal na 14 místech ze zhruba 150, kde se měří alespoň 30 let. Meteorologové naměřili nad ránem na šumavské Jezerní slati minus 20,0 stupně Celsia.

Teploty se dostaly výrazněji pod bod mrazu na řadě míst na jihu Čech. Například v Českých Budějovicích bylo minus 4,1 stupně Celsia, což je překonané teplotní minimum pro tento den. ČTK to řekl Václav Kubišta z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Na šumavském Churáňově bylo dnes minus 9,6 stupně Celsia. "Jsou to hodnoty relativně nízké, ale nemůžeme hovořit o extrému. Někdy se i ve druhé polovině dubna takto výrazně ochladí," řekl Kubišta.

Nižší teploty se v jihočeském kraji drží už od začátku týdne. Na řadě míst sněžilo a na Šumavě leží souvislá vrstva sněhu.

Nejnižší rekordní hodnotu ukázal teploměr ve Světlé Hoře na Bruntálsku. Dnešních minus 10,4 stupně Celsia přepsalo dosavadní minimum minus sedm stupňů z roku 1981. Rekordních bylo také minus 9,6 stupně Celsia na šumavském Churáňově, minus 8,5 stupně v Rýmařově na Bruntálsku a 8,3 stupně pod nulou v Deštném v Orlických horách.

Podle Sýkorové byl zajímavý také chladný čtvrtek s nejnižšími maximy. Teploty vystoupaly pro 20. duben dosud nejníže na zhruba třetině stanic.

Témata:  počasí zima

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy