Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zasáhnou naši planetu smrtící vedra? Lidský organismus něco takového nezvládne

Západ slunce, ilustrační fotografie
Západ slunce, ilustrační fotografie
Foto: ToZ, EuroZprávy.cz

Do konce tohoto století mohou některé části země prožít vedra tak veliká, že je lidský organismus prostě nezvládne. Uvádí to deník The Independent s tím, že kombinace extrémního tepla a vlhkosti může způsobit, že se lidé budou přehřívat a zemřou.

Klimatické změny by do konce tohoto století mohly přinést smrtící letní vlny, které by zasáhly miliony lidí žijících v jižní Asii, předpovídají vědci. Stoupající teploty podle nich mohou vést k takové míře tepla a vlhkosti, že je nebude možné přežít.

Mezi regiony, které budou pravděpodobně nejvíce postiženy, patří severní Indie, Bangladéš a jižní Pákistán, kde celkem žije asi 1,5 miliardy lidí. Důkazy jsou založeny na nedávném výzkumu, který ukazuje, že nejhorší účinky horkého počasí vycházejí z kombinace vysoké teploty a vysoké vlhkosti.

Jejich závěry vychází z měření takzvané teploty „mokré žárovky". Jde o intenzivní vlhké horko, kdy teplota dosáhne 35 stupňů. Lidské tělo se nedokáže samo ochlazovat a po několika hodinách v takových podmínkách člověk umírá - a to i v případě, že je člověk naprosto zdravý a v dobré formě. 

Například v roce 2015 zasáhly některé oblasti v Perském zálivu smrtící horka, v Pákistánu a Indii kvůli teplu zemřelo zhruba 3500 lidí - a to i při teplotě pouhých 31 stupňů Celsia a vysoké vlhkosti. „Dostáváme se k prahu přežití," varuje autor studie Elfatih Eltahir z Massachusetts Institute of Technology (MIT) v USA.

Očekává se, že do roku 2100 bude asi 70 procent obyvatel Indie vystaveno teplotám 32 stupňů Celsia doprovázeným velkou vlhkostí, uvádí výzkumníci v časopise  Science Advances. A dvě procenta by mohla být vystavena smrtící teplotě 35 stupňů Celsia.

„Nemusí to být jen samotná horká vlna, která bude zabíjet lidi. Dojde k narušení zemědělské produkce, ta se sníží, takže potenciálně budou trpět všichni,“ dodává Eltahir.

Kromě toho klimatické změny přivedly v Indii v posledních 30 letech více než 59.000 farmářů k sebevraždě. Vyplývá to ze studie Kalifornské univerzity, uvedla dnes organizace Thomson Reuters Foundation. S rostoucími teplotami může jejich počet dále růst, upozorňuje studie. 

Klimatické změny jsou přitom příčinou sebevraždy v sedmi procentech případů. Ze studie dále vyplývá, že každý stupeň nad 20stupňovou teplotou přivedl k sebevraždě zhruba 65 lidí v celé zemi.

Témata:  počasí lidé

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy