Meteorologové už před 11. hodinou upozornili, že na jižní Moravě vznikají velmi silné supercelární bouřky doprovázené zejména přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny 30 až 50 milimetrů a kroupami o velikosti kolem dvou centimetrů, které budou postupovat na východ Olomouckého a do Zlínského kraje. Po poledni dorazily až do Moravskoslezského kraje.

Jihomoravští hasiči už před půl dvanáctou uvedli na twitteru, že v souvislosti s pondělními bouřkami evidují osm událostí. Ze zveřejněných fotek vyplývá, že šlo převážně o spadlé větve či stromy.

Strom spadl například v úseku mezi Vsetínem a Jablůnkou na vlakovou trať 280 z Hranic na Moravě do slovenské Žiliny. Najel do něj osobní vlak, informovaly České dráhy. Spoje kvůli mimořádnosti v provozu jezdí obousměrně jen po jedné z kolejí, zatímco probíhají úklidové práce.

Výstraha před silnými či velmi silnými bouřkami ještě zůstává v platnosti, vyprší až v 15 hodin. Týká se Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje a také několika okresů na východě Jihomoravského kraje.