Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bude polární záře viditelná? Počasí tomu moc nepřeje

Polární záře
Polární záře
Foto: Pixabay

Jak už server Globe24.cz informoval, silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, může dopadnout na naši planetu. Na obloze by se mohla zjevit nádherná polární záře, která ale kvůli počasí zřejmě ne bude vidět.

Vědci ujistili, že jediný výron koronální hmoty pravděpodobně nezpůsobí vážné problémy. Naopak, poruchy v magnetosféře Země vyvolané slunečním větrem by mohly umožnit pozorování polární záře až do padesáté rovnoběžky – tedy i nad Českou republikou. Ještě lepší podívaná se však očekává v Německu a Polsku.

Podle webu Live Science může mít geomagnetická bouře dopad na každodenní život na Zemi. Očekávaly se výpadky rádiového vysílání a nastat mohou i škody na satelitech. Tyto problémy by mohly vést k poruchám v některých GPS systémech, což by mohlo narušit navigaci a další služby závislé na satelitním signálu.

Odborníci však upozorňují, že i když jsou podmínky pro vznik polární záře o víkendu příznivé, její viditelnost nelze zaručit předem. Jistotu budou mít až několik hodin před jejím možným výskytem. Pozorování v Česku navíc může ztížit počasí, které podle Českého hydrometeorologického ústavu bude oblačné až deštivé.

Polární záře je úchvatný světelný jev v atmosféře Země, který se objevuje především v blízkosti pólů. Vzniká, když nabité částice ze Slunce, zejména sluneční vítr, narazí na magnetické pole Země a interagují s atomy a molekulami v horních vrstvách atmosféry ve výškách kolem 80–500 km nad povrchem.

Sluneční vítr je tvořen protony a elektrony, které jsou emitovány ze sluneční koróny. Když tyto částice zasáhnou zemskou magnetosféru, jsou urychlovány podél magnetických siločar k pólům, kde interagují s kyslíkem a dusíkem v atmosféře. Tato interakce uvolňuje energii ve formě světla, které vytváří barevné záře na obloze.

Polární záře se objevuje nejčastěji v odstínech zelené a žluté (způsobené kyslíkem), ale při silnějších bouřích mohou být viditelné i červené, modré nebo fialové tóny (způsobené dusíkem).

Polární záři lze nejlépe pozorovat v oblastech kolem polárního kruhu, jako je severní Skandinávie, Aljaška, Kanada, Island a Antarktida. K nejčastějšímu výskytu dochází během slunečních bouří nebo zvýšené sluneční aktivity, především během zimních měsíců, kdy jsou noci na těchto místech delší a obloha tmavší.

Témata:  Země polární záře

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy