Doposud bylo varování před požáry s vysokým stupněm nebezpečí platné pouze pro západní část Česka, tedy Karlovarský, Plzeňský, Ústecký, Středočeský a Jihočeský kraj, část Libereckého kraje a Prahu. Ve zbytku země bylo nebezpečí požárů nízké.

ČHMÚ dnes ale výstrahu rozšířil. "Od soboty (15. července) se vzhledem k vysokým teplotám vzduchu a převážně suchému počasí stupeň nebezpečí vzniku požárů zvýší na vysoký v platnosti na celém území a do odvolání," uvedl.

Vzhledem k očekávaným tropickým teplotám platí v Česku také výstraha před vysokými teplotami. Dnes je vysoký stupeň nebezpečí na většině území Čech a v jižní části Jihomoravského kraje, zatímco nízký stupeň ve zbytku republiky. V neděli platí obdobné varování s nízkým stupněm nebezpečí pouze ve čtyřech moravských krajích.

Dnes se podle předpovědi ČHMÚ očekává, že teploty dosáhnou až 35 stupňů Celsia, přičemž na některých místech v Čechách může být ještě o dva stupně tepleji. Noc na neděli bude tropická, kdy teploty neklesnou pod 20 stupňů Celsia.

Meteorologové předpovídají teploty mezi 27 až 31 stupni Celsia v druhém víkendovém dni, na jihovýchodě dokonce až 34 stupňů. Od západu se v neděli očekávají přeháňky a bouřky.

Odborníci uvádějí, že za současnou vlnou horka stojí anticyklóna Kerberos, kterou by měla vystřídat další anticyklóna Cháron, která přinese ještě vyšší teploty. Italský meteorolog Mattia Gussoni uvádí, že "opravdové vedro teprve přijde" a nejvyšší teploty se v Evropě očekávají v úterý a ve středu, píše BBC.