reklama

V noci na středu bouřky přejdou do trvalejších srážek, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj v nižších a středních polohách většiny území ČR bude v úterý mezi 30 až 34 stupni, výjimečně i více. Nižší teploty kolem 29 stupňů budou jen v Karlovarském kraji. Kvůli vysokým teplotám a suchu tak v severozápadní polovině Čech platí upozornění na nebezpečí vzniku požárů.

"Během úterý bude postupovat od západu přes naše území studená fronta. Před ní k nám bude zesilovat příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu," uvedli meteorologové. Později odpoledne a zejména večer a v noci na středu budou podle nich od jihozápadu postupovat přes jižní Čechy, Vysočinu, Moravu a Slezsko bouřky. Ojediněle mohou být silné a vítr při nich může dosahovat v nárazech až 90 kilometrů v hodině.

Přívalový déšť může při bouřkách ojediněle rozvodnit malé toky a zatopit níže položená místa. Vítr může lámat stromy nebo větve a nebezpečí představují i kroupy a blesky, uvedli meteorologové.

Naopak v severozápadní polovině Čech podle nich vlivem vysokých teplot a malého množství srážek z uplynulých dnů vzroste v úterý nebezpečí vzniku požárů. Vítr navíc může přispět k jejich případnému rychlému šíření. Výraznější srážky, které by nebezpečí požárů zmírnily, meteorologové v této oblasti ale neočekávají minimálně do konce týdne.

Varování meteorologů před rizikem požárů se do odvolání týká středních Čech, včetně Prahy, Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje. Pražský magistrát v reakci na to od úterý zakázal v hlavním městě rozdělávání ohňů na rizikových místech.

Podle hasičů se vlivem počasí zvýšilo nebezpečí vzniků požárů zejména v přírodě. Od začátku července dosud zaznamenali v ČR 1145 požárů, které vyžádaly pět lidských životů. V přírodním prostředí hasiči zatím evidují 232 požárů, což je díky nedávným vydatným dešťům méně než před rokem. Ale při vysokých teplotách se situace může změnit ze dne na den, uvedla mluvčí hasičů Nicole Studená.

reklama