Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česku hrozí náledí i ledovka. Jaký je v tom rozdíl?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

V Čechách hrozí od dnešního večera do pátečního rána náledí, uvedl ve svém varování Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Řada lidí ale dodnes neví, jaký je mezi těmito pojmy rozdíl. V čem se tedy liší a který meteorologický jev je záludnější?

Rozdíl mezi ledovkou a náledím spočívá především ve způsobu vzniku a vzhledu. Ledovka vzniká, když mrznoucí déšť nebo mrholení dopadá na povrch, který má teplotu pod bodem mrazu.

Voda okamžitě přimrzá a vytváří průhlednou, hladkou a souvislou vrstvu ledu. Ledovka je velmi nebezpečná, protože je těžko viditelná a extrémně kluzká. Nejčastěji se tvoří na silnicích, chodnících, stromech či elektrických drátech, kde může způsobit lámání větví nebo přerušení dodávek elektřiny.

Náledí vzniká, když roztátá voda nebo rozbředlý sníh opět zmrznou při poklesu teploty pod nulu. Nejčastěji se tvoří večer nebo v noci po deštivém dni, kdy se ochladí a mokré povrchy zmrznou.

Náledí se obvykle objevuje na silnicích, chodnících či mostech a vytváří nepravidelnou ledovou vrstvu, která může být matná nebo pokrytá zbytky sněhu.

Stručně řečeno, ledovka vzniká přímým mrznutím deště na chladném povrchu, je průhledná a souvislá. Náledí vzniká znovuzmrznutím roztáté vody, má nepravidelnou strukturu a často není tak hladké jako ledovka.

Témata:  ledovka náledí

Související

Aktuálně se děje

10:38

"Vím, jak to se mnou bude." Felix Slováček si předpověděl vlastní konec

Felix Slováček má v těchto dnech zase spoustu starostí po poslední eskapádě manželky Dagmar Patrasové. Aby toho nebylo málo, jeho dcera Anička přes rok bojuje s onkologickou diagnózou. Není tedy divu, že muzikant je přesvědčen, že jednoho dne to s ním sekne. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy