reklama

"Hasiči zasahovali po pádu velké části rovné střechy na osm zaparkovaných osobních automobilů v ulici 1. máje. Na zemi hasiči odklízeli trosky střechy z aut a na střeše připevnili volné části, pak se už do opravy střechy pustili pracovníci města," uvedl Kůdela.

Hasiči dnes v souvislosti se silným větrem vyjíždějí především odstraňovat spadlé stromy a v mnoha případech i provizorně upevňují či strhávají uvolněné plechové střešní krytiny. Mají za sebou přes 240 zásahů, nejvíce na Frýdecko-Místecku.

Ve Smržovské ulici v pražských Klánovicích dnes zřejmě v důsledku silného poryvu větru spadl strom a zranil patnáctiletého chlapce a čtrnáctiletou dívku. Oba záchranáři po ošetření odvezli na dětskou chirurgii Nemocnice Na Bulovce. Chlapec utrpěl úraz hlavy, dívka měla poraněné zápěstí a pohmožděná záda. Oba jsou mimo ohrožení života, uvedli záchranáři na twitteru.

Hlavní město stejně jako zbytek země dnes zasáhla vichřice, hasiči vyjížděli k více než 240 případům. Šlo hlavně o popadané stromy a uvolněné plechy na střechách. Kvůli nepříznivému počasí byly zavřené trojská zoologická i botanická zahrady, hřbitovy či vyšehradský park.

Bouře Sabine nepřinesla dnes do Česka tak silný vítr jako orkán Kyrill v lednu 2007. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes ale naměřil podobné nebo vyšší rychlosti větru než při vichřici Emma v březnu 2008 či Herwart v říjnu 2017. Ve videu umístěném na facebooku ČHMÚ to uvedl meteorolog Jan Doležal. 

"Níže Sabine nepřinesla tak silný vítr jako orkán Kyrill, při něm byly nárazy větru ještě vyšší. Na některých stanicích jsme ale dnes naměřili podobné nebo i o trochu vyšší hodnoty větru než při orkánech Emma nebo Herwart. Lokálně se ale tyto hodnoty liší, takže jde o velmi hrubé srovnání," uvedl Doležal. Konečná čísla budou meteorologové znát později odpoledne.

Nejsilnější náraz větru meteorologové naměřili na Sněžce, a to o rychlosti 180 kilometrů za hodinu. V nižších polohách stojí podle Doležala za zmínku například Kocelovice s nárazem z ranních hodin kolem 115 kilometrů za hodinu. Silné nárazy zaznamenaly třeba také České Budějovice se 104 kilometry za hodinu.

Dosud nejničivější vítr v ČR foukal při orkánu Kyrill, kdy meteorologové podle dřívějších údajů zaznamenali v nížinách nárazy větru přes 145 km/h a na Sněžce 216 km/h. Při Herwartovi nejsilnější poryvy větru v Krkonoších dosahovaly rychlosti 182 km/h. Vichřice Emma měla v nárazech rychlost až 144 kilometrů za hodinu.

Přes Česko dnes postupuje od západu k východu studená fronta s nárazovitým větrem, objevily se i bouřky. Čechy fronta přešla brzy ráno, po přechodu fronty se vítr v Čechách na chvíli zmírnil, ale postupně znovu sílí. Výstraha na silný vítr s nižším stupněm nebezpečí pokračuje do dnešního večera. Silný vítr bude foukat i v úterý, kdy znovu zesílí, a ve středu. Nárazy větru ale budou nižší než dnes.

reklama