Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dnes nastala podzimní rovnodennost a začal astronomický podzim

Podzimní příroda, ilustrační fotografie
Podzimní příroda, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Dnes nastává podzimní rovnodennost, skončilo astronomické léto a začal podzim. Slunce ve 03:04 středoevropského letního času vstoupilo do znamení Vah, střed Slunce se nachází nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Den bude stejně dlouhý jako noc.

V dalších týdnech se budou noci až do zimního slunovratu 21. prosince prodlužovat, zatímco dny se budou krátit. O zimním slunovratu jsou dny nejkratší a noci nejdelší.

Roční doby se pravidelně střídají proto, že je zemská rotační osa k rovině oběžné dráhy nakloněná v úhlu 23,5 stupně. Při oběhu Země okolo Slunce se tak severní a jižní polokoule planety střídavě ke Slunci přiklánějí, nebo od něj odklánějí. Když je ke Slunci přikloněna severní polokoule, je v České republice a dalších zemích na severní polokouli léto, je-li přikloněna jižní polokoule, je v Česku zima.

Odlišné rozdělení ročních období mají meteorologové, pro něž podzim začal už 1. září a skončí s posledním dnem listopadu. Pevně stanovená tříměsíční období byla zavedena pro potřeby jednotného zpracování klimatologických dat.

Letošní léto bylo v Česku podle dat Českého hydrometeorologického ústavu šesté nejteplejší od roku 1961. Průměrná teplota za červen až srpen byla 18,8 stupně Celsia, v Čechách bylo mírně chladněji než na Moravě a ve Slezsku. Srážkově se letošní léto řadí mezi průměr, na území ČR spadlo přes 250 milimetrů. Nejvíc deště meteorologové zaznamenali v červnu, nejsušší byl červenec.

Témata:  počasí podzim

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 14:48

Sloužil 40 dní po smrti Navalného mši, Putinův spojenec kněze suspenodval

Ruská pravoslavná církev suspendovala kněze, který vedl smuteční mši za zesnulého kritika Kremlu Alexeje Navalného, ​​uvádí se v dekretu zveřejněném v úterý.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy