Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extrémní počasí devastuje Afriku. Znepokojivé rekordy hlásí i Evropa

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Depositphotos

V posledních měsících se západní a střední Afrika potýkají s devastujícími záplavami, které způsobily silné deště a zvýšené riziko extrémních povětrnostních podmínek, jež vědci připisují klimatickým změnám způsobeným lidskou činností. Extrémní počasí ale hlásí i Evropa.

Podle výzkumného týmu World Weather Attribution (WWA) letošní sezónní deště v povodí Nigeru a Čadského jezera zesílily v důsledku globálního oteplování o přibližně pět až 20 procent.  

„Podobně intenzivní srážky mohou být v oblasti stále častější, pokud bude globální oteplování pokračovat stejným tempem,“ varovala WWA, která se zaměřuje na analýzu spojitostí mezi klimatickými změnami a extrémními projevy počasí.

Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) způsobily letošní záplavy v západní a střední Africe přibližně 1 500 úmrtí, přičemž více než milion lidí bylo nuceno opustit své domovy. Přehrady v Nigérii a Súdánu byly zaplaveny nad svou kapacitu, což situaci dále zhoršilo.

WWA apelovala na investice do systémů včasného varování a modernizaci přehrad, aby se obyvatelům poskytla účinnější ochrana před extrémními povětrnostními vlivy. Afrika, ač přispívá ke světovým emisím uhlíku jen minimálně, čelí důsledkům klimatické krize zvlášť tvrdě.

Podobně se s dopady klimatických změn potýká i Řecko, které letos zažilo klimaticky nejnáročnější rok za posledních 40 let, jak potvrdil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v parlamentu.

Země se musela vyrovnat s nadprůměrnými teplotami, dlouhotrvajícím suchem a silným větrem, což vedlo k nárůstu lesních požárů. Řecko letos zaznamenalo rekordních 9 101 požárů oproti loňským 7 163, které zničily 44 000 hektarů lesů. Extrémní vedra začala v zemi už v březnu a podle místních meteorologů bylo léto 2024 nejžhavějším v historii měření.

Oba regiony nyní čelí dalším výzvám v boji proti následkům klimatické krize, která i přes minimální přispění k emisím dopadá na jejich obyvatele neúměrně tvrdě. 

Témata:  počasí Klimatické změny

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 17:21

Zvládla by se Evropa postavit Rusku? Nová analýza ukazuje sílu obou stran

Evropa nemůže ruskou hrozbu podceňovat, ale měla by si uvědomit svou reálnou sílu. Podle analýzy německého magazínu Der Spiegel disponují evropské členské státy NATO dostatkem zbraní i vojáků, aby mohly čelit Rusko. Největší neznámou je bojová připravenost. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy