Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extrémní počasí devastuje Afriku. Znepokojivé rekordy hlásí i Evropa

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Depositphotos

V posledních měsících se západní a střední Afrika potýkají s devastujícími záplavami, které způsobily silné deště a zvýšené riziko extrémních povětrnostních podmínek, jež vědci připisují klimatickým změnám způsobeným lidskou činností. Extrémní počasí ale hlásí i Evropa.

Podle výzkumného týmu World Weather Attribution (WWA) letošní sezónní deště v povodí Nigeru a Čadského jezera zesílily v důsledku globálního oteplování o přibližně pět až 20 procent.  

„Podobně intenzivní srážky mohou být v oblasti stále častější, pokud bude globální oteplování pokračovat stejným tempem,“ varovala WWA, která se zaměřuje na analýzu spojitostí mezi klimatickými změnami a extrémními projevy počasí.

Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) způsobily letošní záplavy v západní a střední Africe přibližně 1 500 úmrtí, přičemž více než milion lidí bylo nuceno opustit své domovy. Přehrady v Nigérii a Súdánu byly zaplaveny nad svou kapacitu, což situaci dále zhoršilo.

WWA apelovala na investice do systémů včasného varování a modernizaci přehrad, aby se obyvatelům poskytla účinnější ochrana před extrémními povětrnostními vlivy. Afrika, ač přispívá ke světovým emisím uhlíku jen minimálně, čelí důsledkům klimatické krize zvlášť tvrdě.

Podobně se s dopady klimatických změn potýká i Řecko, které letos zažilo klimaticky nejnáročnější rok za posledních 40 let, jak potvrdil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v parlamentu.

Země se musela vyrovnat s nadprůměrnými teplotami, dlouhotrvajícím suchem a silným větrem, což vedlo k nárůstu lesních požárů. Řecko letos zaznamenalo rekordních 9 101 požárů oproti loňským 7 163, které zničily 44 000 hektarů lesů. Extrémní vedra začala v zemi už v březnu a podle místních meteorologů bylo léto 2024 nejžhavějším v historii měření.

Oba regiony nyní čelí dalším výzvám v boji proti následkům klimatické krize, která i přes minimální přispění k emisím dopadá na jejich obyvatele neúměrně tvrdě. 

Témata:  počasí Klimatické změny

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 12:55

Kim Kardashian šokována: North přebírá prim v popularitě

Kim Kardashian byla překvapená, když zjistila, že její dcera North West je o 18 procent populárnější než zbytek rodiny. Northino vystoupení v muzikálu Lví král přitáhlo obrovskou pozornost, s miliardami impresí a neuvěřitelnou mediální hodnotou. Kim je na její úspěch velmi pyšná a vtipně dodala, že se bude muset postarat, aby ji North nezastínila.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.