Extrémní počasí i návrat Trumpa. Čím se vyznačoval rok 2024?
V roce 2024 se opakovalo mnoho globálních trendů. Končící rok byl poznamenán válkami, volbami a klimatickými změnami. Zároveň však ukázal, jak těžko si svět poradí s těmito výzvami.
V roce 2024 se opakovalo mnoho globálních trendů. Končící rok byl poznamenán válkami, volbami a klimatickými změnami. Zároveň však ukázal, jak těžko si svět poradí s těmito výzvami.
V posledních měsících se západní a střední Afrika potýkají s devastujícími záplavami, které způsobily silné deště a zvýšené riziko extrémních povětrnostních podmínek, jež vědci připisují klimatickým změnám způsobeným lidskou činností. Extrémní počasí ale hlásí i Evropa.
Letošní léto na severní polokouli bylo vůbec nejteplejší v historii měření a překonalo rekord, který držela loňská letní sezóna. Současně roste pravděpodobnost, že rok 2024 bude nejteplejším rokem v dějinách, uvedla v pátek Služba Evropské unie pro sledování klimatu Copernicus (C3S).
Španělsko zaznamenalo nejteplejší srpen v dosavadní historii meteorologických měření, oznámila v pondělí večer španělská meteorologická služba AEMET.
Země a organizace z celého světa už se připravují na globální klimatickou konferenci COP29. Ta se bude konat od 11. do 22. listopadu v ázerbájdžánské metropoli Baku. Evropská unie už má jasný plán pro svou agendu: tlačit na rozvíjející se ekonomiky, aby do záchrany klimatu investovaly více peněz.
Generální tajemník OSN António Guterres upozornil na narůstající počet extrémních veder, která ovlivňují miliardy lidí po celém světě. Uvedl, že kvůli změně klimatu se tato teplotní extrémy zhoršují, a proto je nezbytné přijmout opatření ke zmírnění jejich dopadů.
Neděle byla nejteplejším dnem v historii měření. Dosavadní rekord z roku 2023 překonala „pouze“ o setinu stupně. Oproti letům předešlým ale nárůst činí celé desetiny. A podle expertů za něj nemůže nic jiného než lidská činnost.
Řada zemí světa se postupně vzdá uhelných elektráren. K alianci Powering Past Coal se na klimatické konferenci COP28 připojily například USA nebo Česká republika. Uvedl to server The Guardian s tím, že jde o "obrovskou novinu".
Do Evropy dorazila další vlna veder, která zasáhne řadu zemí včetně Česka. Minimálně do pátku nás tak čekají tropická vedra, která mohou být v některých částech republiky úmorná. Vyplývá to z rozšířené výstrahy meteorologů.
Energetická krize, kterou Evropa zažívá po ruské invazi na Ukrajinu, musí být v boji proti změnám klimatu cestou k systémové změně ohledně zdrojů energie. Na klimatické konferenci OSN to řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ve svém projevu také naléhala, aby bohaté státy poskytly pomoc chudším zemím, které se s dopady klimatických změn těžce potýkají.
Chudší země v rozvojovém světě potřebují do roku 2030 každoročně investice ve výši kolem dvou trilionů dolarů (48,5 bilionu korun), aby dokázaly efektivně snižovat emise skleníkových plynů a vyrovnat se s důsledky klimatických změn. K těmto číslům došli ekonomové ve své zprávě vypracované pro klimatický summit OSN, napsal list The Guardian.
Lidstvo má na výběr - spolupracovat při řešení dopadů globálního oteplování, nebo zahynout. V úvodním projevu k účastníkům klimatické konference v egyptském Šarm aš-Šajchu to dnes řekl generální tajemník OSN António Guterres. Státníci se ve svých projevech věnovali nejčastěji přechodu ekonomik k čistějším zdrojům energie a ohlašovali závazky svých zemí k ochraně klimatu.
Britský král Karel III. dnes na recepci v Buckinghamském paláci přijal stovky zástupců politiky, byznysu a dalších veřejně známých osobností před zahájením 27. světové klimatické konference (COP27) v Egyptě. Třiasedmdesátiletý panovník chtěl být informován o praktických opatřeních k zastavení globálního oteplování, uvedla agentura DPA. Na summit v přímořském letovisku Šarm aš-Šajch totiž osobně nepojede.
Britský premiér Rishi Sunak dnes potvrdil účast na summitu OSN o změnách klimatu COP27, který se v Egyptě koná od 6. do 18. listopadu, uvedla agentura Reuters. Premiér to dnes oznámil navzdory předchozím zprávám Downing Street, že má naléhavější závazky týkající se podzimního státního rozpočtu.
Devět z deseti Evropanů si myslí, že vláda jejich země nedělá dost pro ochranu klimatu, a žádají přísnější opatření. Zjistil to dnes zveřejněný průzkum Evropské investiční banky (EIB) a francouzské výzkumné organizace Nadace Jeana Jaurèse. O něco lépe hodnotí kroky svých vlád lidé v Číně, ve Spojených státech i v Česku, za dostatečné je ale považuje jen zhruba čtvrtina z nich.
Podstatným faktorem energetické krize, tedy cen energií, je takzvaný Green Deal. Český prezident Miloš Zeman to řekl po dnešní schůzce s kolegy ze zemí Visegrádské skupiny (V4), do které kromě Česka patří také Slovensko, Polsko a Maďarsko. Podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové Moskva využívá energie jako zbraň.
Důsledky ruského vpádu na Ukrajinu můžou být požehnáním v boji proti klimatickým změnám, protože země donutí k úsporám energií a investicím do obnovitelných zdrojů. Řekl to dnes šéf Světové meteorologické organizace (WMO) Petteri Taalas, napsala agentura DPA.
Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu, kde se od 6. do 18. listopadu koná klimatická konference COP27. Karel III., proslulý svým zájmem o klimatické otázky, chtěl na mezinárodním sjezdu pronést projev. Své plány ale změnil po soukromé audienci Trussové, napsal list The Times. Neúčast britského panovníka na klimatické konferenci potvrdil i Buckinghamský palác, uvedla BBC.
Dopady změny klimatu podle Roberta Stojanova z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity zvyšují pravděpodobnost migrace do měst, týká se to především těch v rozvojových zemích. Rozvojové programy by se proto podle něj měly zaměřit právě na města, a to jako na útočiště pro klimatické migranty.
Přední zemědělské a potravinářské firmy by mohly do roku 2030 ztratit až čtvrtinu hodnoty, pokud se nepřizpůsobí novým vládním požadavkům a chování spotřebitelů v souvislosti se změnami klimatu. Vyplývá to ze studie vydané v rámci kampaně Race to Zero, kterou zaštiťuje OSN. Na dílčí výsledky výzkumu dnes ještě před zveřejněním upozornila agentura Reuters.
Americký prezident Joe Biden dnes plánuje oznámit nová federální opatření zaměřená na klimatickou krizi, ale stav klimatické nouze nevyhlásí. Podle agentury Reuters to uvedla mluvčí Bílého domu Karin Jeanová-Pierrová.
Americký prezident Joe Biden plánuje pro celé Spojené státy vyhlásit stav klimatické nouze, uvádí dnes s odvoláním na trojici informovaných zdrojů deník The Washington Post (WP). Oznámení by podle něj mohlo přijít už tento týden. Krok by mohl zlepšit pozici Bidenovy administrativy v dosud nepříliš úspěšné snaze omezovat uhlíkové emise USA a podporovat čistější zdroje energie.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes vyzvala mezinárodní společenství, aby nezpomalovalo boj proti klimatickým změnám kvůli jiným krizím, jako je nyní krize energetická. V této souvislosti také připomněla současnou vlnu veder a sucha, s níž se potýká část Evropy.
8:57
Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit.
Zdroj: Lucie Podzimková
K požáru haly vyjížděli v sobotu odpoledne středočeští hasiči do Mníšku pod Brdy. Hala se částečně zřítila, škoda jde do milionů korun. Na místě zasahovalo přes 10 hasičských jednotek. Příčina události je předmětem vyšetřování.