"Dlouhodobý růst není možný bez boje proti klimatické změně. Stejně tak neexistuje energetická bezpečnost bez investic do obnovitelných zdrojů. Proto příští týden pojedu na COP27, abych dostál závazkům z Glasgow," napsal dnes Sunak na svůj twitter s odkazem na minulou konferenci COP26.

Sunaka po oznámení jeho neúčasti kritizovaly klimatické organizace, opozice i někteří konzervativci s tím, že nebere klimatickou krizi vážně. List Financial Times v říjnu poukázal na to, že Konzervativní strana se až donedávna díky práci některých svých předních členů profilovala jako ekologicky uvědomělá.

GOP26 se konala v Británii, ve skotském Glasgow, kde vystoupil s projevem i tehdejší konzervativní premiér Boris Johnson. Ten v roce 2019 ve stranickém manifestu slíbil, že "povede světový boj proti klimatické změně" a naplní cíl uhlíkové neutrality do roku 2050, který stanovila jeho předchůdkyně Theresa Mayová.

V čele poradního Výboru pro změnu klimatu je stále konzervativec a bývalý několikanásobný ministr John Gummer, který se v minulosti postavil proti rozvojovým projektům petrochemických společností Shell a ExxonMobil.

Nejen liberálně orientovaná média ale letos v létě poukazovala na to, že ani jeden z kandidátů na britského premiéra ve vnitrostranickém klání - Liz Trussová a Ruishi Sunak - nepřikládal klimatickým otázkám ve své kampani přílišnou váhu, a to ani ve světle rekordních veder, která ostrovy sužovala.

Premiérkou se nakrátko v září stala Trussová, která zrušila zákaz frakování, ekology kritizované techniky těžby plynu a ropy z břidlicových ložisek pomocí hydraulického štěpení, nebo navýšila těžbu ropy a plynu v Severním moři.

Na začátku října také Trussová jednala s britským králem Karlem III., který je proslulý svým zájmem o klimatické otázky a na setkání COP27 v Šarm aš-Šajchu chtěl pronést projev. Své plány ale změnil po soukromé audienci Trussové.

Sunak po svém nástupu do čela vlády rozhodnutí Trussové zvrátil a zákaz frakování v Anglii znovu zavedl. K tomu, že nebudou tento způsob těžby podporovat, se mimo jiné konzervativci zavázali i ve svém manifestu v roce 2019.

Konference COP27 v Šarm aš-Šajchu se letos kromě Sunaka zúčastní i americký prezident Joe Biden nebo jeho francouzský kolega Emmanuel Macron.