Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britský premiér Sunak nakonec pojede na COP27

Rishi Sunak
Rishi Sunak
Foto: Facebook Rishi Sunak

Britský premiér Rishi Sunak dnes potvrdil účast na summitu OSN o změnách klimatu COP27, který se v Egyptě koná od 6. do 18. listopadu, uvedla agentura Reuters. Premiér to dnes oznámil navzdory předchozím zprávám Downing Street, že má naléhavější závazky týkající se podzimního státního rozpočtu.

"Dlouhodobý růst není možný bez boje proti klimatické změně. Stejně tak neexistuje energetická bezpečnost bez investic do obnovitelných zdrojů. Proto příští týden pojedu na COP27, abych dostál závazkům z Glasgow," napsal dnes Sunak na svůj twitter s odkazem na minulou konferenci COP26.

Sunaka po oznámení jeho neúčasti kritizovaly klimatické organizace, opozice i někteří konzervativci s tím, že nebere klimatickou krizi vážně. List Financial Times v říjnu poukázal na to, že Konzervativní strana se až donedávna díky práci některých svých předních členů profilovala jako ekologicky uvědomělá.

GOP26 se konala v Británii, ve skotském Glasgow, kde vystoupil s projevem i tehdejší konzervativní premiér Boris Johnson. Ten v roce 2019 ve stranickém manifestu slíbil, že "povede světový boj proti klimatické změně" a naplní cíl uhlíkové neutrality do roku 2050, který stanovila jeho předchůdkyně Theresa Mayová.

V čele poradního Výboru pro změnu klimatu je stále konzervativec a bývalý několikanásobný ministr John Gummer, který se v minulosti postavil proti rozvojovým projektům petrochemických společností Shell a ExxonMobil.

Nejen liberálně orientovaná média ale letos v létě poukazovala na to, že ani jeden z kandidátů na britského premiéra ve vnitrostranickém klání - Liz Trussová a Ruishi Sunak - nepřikládal klimatickým otázkám ve své kampani přílišnou váhu, a to ani ve světle rekordních veder, která ostrovy sužovala.

Premiérkou se nakrátko v září stala Trussová, která zrušila zákaz frakování, ekology kritizované techniky těžby plynu a ropy z břidlicových ložisek pomocí hydraulického štěpení, nebo navýšila těžbu ropy a plynu v Severním moři.

Na začátku října také Trussová jednala s britským králem Karlem III., který je proslulý svým zájmem o klimatické otázky a na setkání COP27 v Šarm aš-Šajchu chtěl pronést projev. Své plány ale změnil po soukromé audienci Trussové.

Sunak po svém nástupu do čela vlády rozhodnutí Trussové zvrátil a zákaz frakování v Anglii znovu zavedl. K tomu, že nebudou tento způsob těžby podporovat, se mimo jiné konzervativci zavázali i ve svém manifestu v roce 2019.

Konference COP27 v Šarm aš-Šajchu se letos kromě Sunaka zúčastní i americký prezident Joe Biden nebo jeho francouzský kolega Emmanuel Macron.

Témata:  Rishi Sunak Klimatické změny

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.