reklama

"Naštěstí se to podařilo zachytit včas a teď si všichni budou přát, aby dostal potřebnou léčbu a aby se naprosto uzdravil," řekl Sunak v rozhovoru pro britskou zpravodajskou stanici BBC. "Myslím, že v to všichni doufáme a modlíme se za to. Já jsem s ním samozřejmě v pravidelném kontaktu a budu s ním komunikovat jako obvykle," dodal.

"Přejeme Jeho Veličenstvu úplné a rychlé uzdravení. Nepochybuji o tom, že bude znovu v plné síle, a vím, že celá země mu přeje všechno dobré," napsal už dříve na platformě X Sunak. Brzké a úplné uzdravení popřál Karlovi jménem své země i kanadský premiér Justin Trudeau.

Americký prezident Joe Biden vyjádřil znepokojení nad zdravotním stavem britského krále. Karlovi III. popřáli brzké uzdravení mnozí další světoví lídři.

Jedním z nich byl i exprezident USA a předpokládaný prezidentský kandidát republikánů Donald Trump. Na své sociální síti Truth Social označil Karla za "skvělého člověka". "Všichni se modlíme, aby se rychle a úplně uzdravil!" dodal.

Karlův mladší syn princ Harry, který žije v Kalifornii se svou rodinou, řekl, že si s otcem o jeho zdravotním stavu povídal a chystá se ho navštívit. Zdroj obeznámený se situací uvedl, že Harry vycestuje do Británie už v nejbližších dnech.

Buckinghamský palác v pondělí podvečer oznámil, že Karlovi III. diagnostikovali rakovinu a začal se podrobovat léčbě. Neupřesnil přitom, o jaký druh rakoviny jde, údajně to však není rakovina prostaty. Lékaři 75letému králi doporučili, aby na dobu léčby odložil svá veřejná vystoupení.

Podle stanice BBC se očekává, že jej zastoupí jiní členové královské rodiny. Nadále se však bude věnovat státním záležitostem ze svého úřadu. Buckinghamský palác dodal, že Karel je dobře naladěn a těší se na co nejranější návrat k veřejné službě. Ještě v neděli se král objevil na bohoslužbě v Sandringhamu, kde zamával davem.

Přesně před týdnem byl propuštěn ze soukromé nemocnice The London Clinic, ve které absolvoval operaci v souvislosti se zvětšenou prostatou. Pár dní předtím propustili z téže nemocnice po téměř dvou týdnech také Catherine, princeznu z Walesu, která podstoupila operaci v oblasti břicha.