Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britské stíhačky sestřelily část z dronů, kterými Írán útočil na Izrael

Rishi Sunak
Rishi Sunak
Foto: Facebook Rishi Sunak

Britské stíhačky sestřelily část z dronů, kterými Írán v noci na neděli útočil na Izrael. Řekl to v neděli britský premiér Rishi Sunak.

"Mohu potvrdit, že naše letadla sestřelila množství íránských útočných dronů," řekl Sunak. Potvrdil tím medializované zprávy, že Británie pomohla Izraeli a dalším spojencům odvrátit íránské útoky, píše BBC.

Spojené království bylo podle premiérových slov součástí mezinárodního koordinovaného úsilí s cílem zneškodnit střely a drony vyslané Íránem.

"Britské královské letectvo (Royal Air Force - RAF) vyslalo do oblasti další letadla," řekl dále Sunak. Útok Íránu zároveň důrazně odsoudil a označil za nebezpečnou a zbytečnou eskalaci napětí.

Britský premiér zdůraznil, že v současnosti je třeba, aby si svět zachoval "chladnou hlavu" . Británie podle jeho slov bude spolu se spojenci usilovat o deeskalaci situace.

Izrael se dnes v noci ocitl pod rozsáhlým vzdušným útokem ze strany Íránu. I když útok zřejmě nepřinesl velké materiální škody, výrazně se prohloubilo napětí v již tak neklidném regionu. Izraelská armáda uvádí, že Írán v průběhu uplynulé noci vyslal proti Izraeli více než 300 dronů a raket, z nichž bylo 99 procent sestřeleno.

Jednalo se o první útok přímo z íránského území. Írán tvrdí, že útok byl proveden jako odveta za nedávný úder, který byl připisován Izraeli a byl namířený proti íránskému konzulátu v Damašku.

Témata:  Rishi Sunak Velká Británie Írán

Aktuálně se děje

22. května 2024 20:26

Odměna za teror. Netanjahu odsoudil rozhodnutí uznat Palestinu jako stát

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsoudil ve středu rozhodnutí Irska, Norska a Španělska uznat Palestinu jako stát a uvedl, že jde o odměnu za teror. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy