Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sunak oznámil výrazné zvýšení podpory pro Ukrajinu

Rishi Sunak
Rishi Sunak
Foto: Facebook Rishi Sunak

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Sunak zdůraznil, že tato finanční pomoc bude Kyjevu poskytnuta s cílem zajistit vše potřebné k obraně proti Rusku. Peníze budou využity především na nákup munice, protivzdušné obrany a dronů vyráběných ve Spojeném království.

Zároveň varoval před hrozbou dalšího postupu ze strany Moskvy a zdůraznil životní důležitost obrany Ukrajiny proti agresi Ruska nejen pro bezpečnost Spojeného království, ale i pro celou Evropu. Upozornil, že pokud by Rusku bylo dovoleno úspěšně expandovat v této agresivní válce, nezastavilo by se to na polských hranicích.

Sunak ujistil, že Británie chce hrát aktivní roli v evropské bezpečnosti a bude stát po boku spojenců v NATO.

V následujících dnech plánuje Sunak navštívit Polsko a Německo, kde se setká s představiteli těchto zemí a s generálním tajemníkem NATO. Bude diskutovat o bezpečnostní spolupráci a o další podpoře Kyjeva.

Kyjev nedávno eskaloval své útoky na Rusko, především na lokality s energetickou infrastrukturou. Prezident Zelenskyj naléhá na spojence, aby urychlili dodávky zbraní a další pomoci, na které se Ukrajina spoléhá při obraně proti ruské ofenzivě. 

Témata:  válka na Ukrajině Velká Británie Rishi Sunak

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.