Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sunak předčasně opustil oslavy vylodění spojenců v Normandii. Ukázalo se proč

Rishi Sunak
Rishi Sunak
Foto: Facebook Rishi Sunak

Britský premiér Rishi Sunak se omluvil za svůj předčasný odchod ze čtvrteční akce ve Francii, která byla uspořádána k 80. výročí vylodění spojenců v Normandii. Informovala o tom agentura AFP.

Sunak se vrátil do Spojeného království, aby poskytl rozhovor v souvislosti s nadcházejícími britskými parlamentními volbami, uvedla AFP.

"Výročí by mělo být věnováno těm, kteří pro naši zemi podstoupili největší oběť," napsal Sunak na sociální síti. Dodal, že nechce, aby byla tato vzpomínka zastíněna politikou.

"Veteráni mi velmi leží na srdci a bylo mi ctí zastupovat Spojené království na několika akcích v Portsmouthu a ve Francii a setkat se s těmi, kteří tak statečně bojovali," dodal Sunak.

Veteráni a světoví lídři se ve čtvrtek setkali v Normandii na severu Francie, aby si připomněli 80. výročí vylodění více než 150 000 spojeneckých vojáků 6. června 1944. Tito vojáci dorazili po moři a letecky, aby připravili cestu pro osvobození Francie a porážku nacistického Německa.

Britský král Karel III., princ William, několik politiků včetně Sunaka a také 23 veteránů si tuto událost připomněli již ve středu v britském přístavu Portsmouth. 

Témata:  Velká Británie Rishi Sunak

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy