Země a organizace z celého světa už se připravují na globální klimatickou konferenci COP29. Ta se bude konat od 11. do 22. listopadu v ázerbájdžánské metropoli Baku. Evropská unie už má jasný plán pro svou agendu: tlačit na rozvíjející se ekonomiky, aby do záchrany klimatu investovaly více peněz.
Evropská unie plánuje na globálních jednáních v Baku vyvíjet tlak na rozvíjející se ekonomiky, jako je Čína, aby přispěly na financování opatření v oblasti klimatu v rozvojových zemích. Informoval o tom prestižní server Politico.
Současný příslib financování musí být už letos nahrazen úplně novým, protože jeho platnost končí příští rok. V současné době hradí 100 miliard dolarů ročně země, které byly v rámci smlouvy OSN o klimatu (oficiálně Kjótský protokol) klasifikovány jako průmyslové v roce 1992.
EU je současně největším přispěvatelem. Přeje si však, aby se na podpoře tohoto příslibu podílely země, které v posledních třech desetiletích zbohatly. „Takové rozšíření příspěvků poskytuje příležitost zvýšit finanční prostředky na podporu nejzranitelnějších zemí a komunit a odráží silnou globální solidaritu vůči nim. V této souvislosti EU vyzývá všechny země podle jejich finančních možností, včetně rozvíjejících se ekonomik, aby přispěly k novému cíli,“ uvádí se v unijním dokumentu, který má k dispozici server Politico.
Toto prohlášení sice nejmenuje žádnou konkrétní zemi, ale unijní diplomaté a politici hodlají dále tlačit na Peking, aby se zapojil hlouběji. Čína je jedním z největších globálních znečišťovatelů; jako druhá největší ekonomika světa se podílí na emisích skleníkových plynů úplně nejvíce.
Evropští diplomaté navíc míní, že je třeba „překonat zastaralé rozlišování mezi bohatými a chudými“ zeměmi. Nejde jen o Čínu; poměrně málo se na iniciativách mezinárodního společenství podílejí například země Perského zálivu, které těžbou ropy a jiných nerostných surovin do globálního klimatu výrazně zasahují.
EU si nedělá iluze o tom, že by prostředky šly z národních rozpočtu. Podle unijních úředníků „největší podíl na požadovaných investicích do rozvoje s nízkými emisemi, účinně využívajícího zdroje a odolného vůči klimatu, budou muset mít soukromé investice“.
Ministři financí se o finanční části dohodnout na zasedání v rámci Rady EU dne 8. října. Konečnou pozici pro COP29 podepíšou ministři životního prostředí o týden dříve.
Témata: Klimatické změny, počasí
Související
6. září 2024 15:45
3. září 2024 16:48
26. července 2024 15:35
24. července 2024 16:33
2. prosince 2023 14:36
21. srpna 2023 12:45