Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Energetická krize nás musí pohnout ke změně ohledně klimatu, řekla šéfka EK

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová
Foto: Instagram

Energetická krize, kterou Evropa zažívá po ruské invazi na Ukrajinu, musí být v boji proti změnám klimatu cestou k systémové změně ohledně zdrojů energie. Na klimatické konferenci OSN to řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ve svém projevu také naléhala, aby bohaté státy poskytly pomoc chudším zemím, které se s dopady klimatických změn těžce potýkají.

"Globální krize kolem fosilních paliv musí přinést zvrat. Takže se nevydávejme cestou do pekel, ale pojďme si zasloužit lístek do nebe," řekla šéfka komise s odkazem na pondělní burcující projev generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, který řekl, že svět se kvůli rostoucím emisím řítí do "klimatického pekla".

Jedním z nejdůležitějších úkolů podle ní je, aby bohaté státy s dostatkem finančních prostředků podpořily ty chudší. "Evropský tým zvyšuje úsilí... navzdory covidu, navzdory ruské válce," uvedla von der Leyenová. Loni podle ní sedmadvacítka poskytla rozvojovým zemím na boj s klimatickými změnami 23 miliard eur (560 miliard Kč).

Témata:  Ursula von der Leyenová Klimatické změny

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.