V části Balkánu se v úterý odehrála kombinace ničivých živlů – Chorvatsko postihla silná bouře s kroupami, zatímco v sousedním Srbsku zuřily stovky požárů po extrémní vlně veder. Tyto události jsou dalším příkladem extrémního počasí, které vědci stále častěji spojují s klimatickými změnami.
Silná bouře zasáhla chorvatské přímořské město Split, kde vítr a krupobití lámaly stromy a trhaly střechy. Na moři došlo k nehodě, když se kvůli větru uvolnil trajekt, který narazil do dvou jiných plavidel – jedno z nich, turistická loď bez posádky, se potopilo.
Vichr poškodil střechu známého fotbalového stadionu Poljud, který je domovem Hajduku Split. Podle místních zpráv došlo k poškození hrací plochy i kancelářských prostor. Místní meteorologové uvedli, že podobné prudké bouře jsou běžné po dlouhodobém období extrémního horka.
Bouře ve Splitu si vyžádala nejméně tři zraněné. Média zveřejnila snímky vyvrácených stromů, zaplavených ulic a rozbitých aut a lodí.
Zatímco Chorvatsko bojovalo s vodním živlem, Srbsko se potýkalo s opačným extrémem – suchem a ohněm. V pondělí zde hořelo přes 600 požárů, které si vyžádaly šest zraněných. Hasiči měli plné ruce práce, zejména v jižních částech země, kde několik obcí vyhlásilo stav nouze.
„Mnoho vesnic bylo ohroženo. Některé domy shořely, ale mnohé jsme dokázali zachránit,“ řekl pro státní televizi RTS vysoký záchranářský představitel Nedeljko Gagić.
Srbské úřady varovaly obyvatele, aby byli maximálně obezřetní, protože kombinace sucha a horka výrazně zvyšuje riziko dalších požárů. Situaci navíc komplikují nízké hladiny vody v největších řekách – Dunaji a Sávě – i menších tocích.
Bouře se po zásahu Chorvatska přesunula dál na východ, přičemž zasáhla i Bosnu a Srbsko. V Bělehradě vítr shodil stavební jeřáb a krátce narušil leteckou dopravu. Jeden člověk zde utrpěl zranění.
Ve Slovinsku mezitím meteorologové hlásili sněžení ve vysokých alpských polohách, zatímco níže položené oblasti bičoval déšť a krupobití.
Celý region ještě nedávno sužovala vlna veder, kdy teploty vystoupaly až ke 40 °C. Po přechodu bouřkového systému se však očekává výrazné ochlazení – na některých místech až k 20 °C.
Odborníci upozorňují, že podobné extrémy – od extrémního horka přes prudké bouře až po lesní požáry – jsou v Evropě stále častější a mají přímou souvislost s měnícím se klimatem. Jen začátkem července byly podobné jevy zaznamenány napříč celým kontinentem.
Témata: Chorvatsko, bouřky
Související
25. června 2025 10:19
21. června 2025 16:16
18. června 2025 16:23
8. června 2025 13:33
17. dubna 2025 11:30
17. března 2025 13:26