reklama

V ostatních částech na východě Česka by bouřky měly být o něco slabší, jejich výskyt odhaduje ČHMÚ do 19:00. Česko zasáhly velmi silné bouřky už v pátek večer a vyskytly se i během soboty.

"Očekáváme, že se bouřky budou vytvářet opakovaně i v nejbližších hodinách a budou téměř bez pohybu. V nasyceném území může docházet ke vzestupům malých vodních toků a zatopení níže položených míst," uvedli meteorologové. Před velmi silnými bouřkami varují v Královéhradeckém kraji v oblastech Dobrušky, Náchoda, Nového Města nad Metují a Rychnova nad Kněžnou, v Olomouckém kraji platí výstraha s vysokým stupněm nebezpečí pro Jesenicko, v Moravskoslezském kraji pro Krnovsko a Opavsko, v Jihomoravském kraji pro pás od Moravského Krumlova po Vyškov a na Vysočině pro regiony Náměšť nad Oslavou a Třebíč.

Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí podle meteorologů představují také kroupy a blesky. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na webu ČHMÚ nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Hasiči čerpají po bouřce vodu ze sklepů domů na Jesenicku

Intenzivní bouřka dnes způsobila problémy v části okresu Jeseník, v obcích Vlčice a Velká Kraš. Hasiči tam čerpají vodu ze sklepů domů. Evidujeme asi 16 výjezdů, sdělil vpodvečer ČTK mluvčí hasičů Radek Buryánek. Česko zasáhly velmi silné bouřky už v pátek večer a vyskytly se i během soboty.

"Drtivá většina výjezdů je v obci Vlčice. Na místě jsou profesionální a dobrovolné jednotky. Provádíme čerpání sklepů. Zranění nejsou," uvedl Buryánek. Voda v lokalitě zaplavila zahrady i silnici. Kvůli zaplavené trati je také omezená regionální železniční doprava. Provoz byl zastaven na trati v úseku mezi Žulovou a Javorníkem ve Slezsku. Osobní vlaky nahradila autobusová doprava.