reklama

Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu na facebooku. Podle meteorologů byly bouřky velmi silné až extrémní.

Podobně vysoký denní úhrn srážek jako v neděli u Kolína zaznamenali hydrometeorologové před sedmi lety při povodních v Horním Maršově na Trutnovsku, kde 1. června v roce 2013 napršelo 130 litrů vody na metr čtvereční. Tehdy ale pršelo ve třech vlnách, od konce května do konce června, přičemž nejvyšší úhrny srážek byly zaznamenány právě 1. června, doplnili na dotaz ČTK pracovníci ČHMÚ. Při povodních, které zasáhly Česko o 11 let dříve, činily podle dat ČHMÚ nejvyšší denní úhrny srážek přes 220 litrů vody na metr čtvereční.

"Při povodních v roce 2002 pršelo více dní. Nejvyšší srážkový úhrn byl zaznamenán 12. srpna 2002," uvedli meteorologové. Podle nich nejvíce napršelo v tento den u Českého Jiřetína na Mostecku, spadlo tam za den téměř 227 litrů srážek na metr čtvereční.

V Mědenci v Krušných horách spadlo v neděli 86 litrů vody na metr čtvereční, v Novém Městě na Moravě 69 litrů. Vydatně ale pršelo také na Pardubicku, Havlíčkobrodsku, Tachovsku, Ústecku, Příbramsku či v Praze.

Velmi silné bouřky byly na některých místech v Česku také v sobotu. Krátkodobé úhrny kolem 40 milimetrů meteorologové zaznamenali v okolí Železné Rudy a Frýdlantska, ale také v pásu táhnoucím se ze Zlínského kraje k severozápadu. Více bouřek se v sobotu přehnalo i přes Prahu. Nejvíce napršelo v Jizerských horách, na stanici Kořenov meteorologové naměřili 24hodinový úhrn 52,7 milimetru.

Na území dnešního Česka spadlo největší množství srážek za 24 hodin před více než 120 lety. Na Nové Louce v Jizerských horách bylo 29. července 1897 naměřeno 345 milimetrů srážek. Následkem toho oblast postihly ničivé záplavy, kvůli kterým byla v podhůří Jizerských hor později vybudována soustava přehrad. Druhý nejvyšší denní úhrn srážek byl v Česku naměřen při povodních v roce 2002, v Českém Jiřetíně spadlo 12. srpna 2002 za 24 hodin 226,8 milimetru srážek.

Dnes bude pršet pouze na jihu a jihozápadě republiky. Přes den by mělo napršet do deseti milimetrů srážek, ojediněle při bouřce může spadnout kolem 25 milimetrů. Ve druhé půlce týdne začne srážek opět přibývat, místy budou i bouřky, které ale budou podle meteorologů mírnější než o uplynulém víkendu.

Víkendové vydatné deště zvedly hladiny řady řek a potoků, hasiči za oba dny vyjeli k více než 1350 případům. Odčerpávali vodu z domů, sklepů, garáží, odklízeli spadlé stromy a vyprošťovali auta. V neděli měli nejvíce práce v Pardubickém kraji, evakuovali například seniory z domova důchodců v Heřmanově Městci a další lidi v obcích na Chrudimsku.

reklama