Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meteorologové prověřují hlášení o sobotním výskytu tornáda

Bouřka, ilustrační fotografie.
Bouřka, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu varoval před výskytem bouřek v části Česka. Nakonec možná došlo i na tornáda. Meteorologové dnes uvedli, že prověřují několik hlášení.

Sobotní bouře způsobily na několika místech výrazné škody. ČHMÚ na facebooku uvedl, že prověřuje několik hlášení o možném výskytu tornáda. "Nejpodezřeleji vypadají škody v obci Lubná blízko Poličky, kde prošla menší konvektivní buňka včera kolem 13:00," napsali experti.

#bouřky #KonvektivniSkupina (1/2) Včerejší ?️způsobily na několika místech poměrně výrazné škody. V tuto chvíli prověřujeme několik hlášení o možném výskytu tornáda. Nejpodezřeleji vypadají škody v obci Lubná blízko Poličky, kde prošla menší konvektivní buňka včera kolem 13:00. pic.twitter.com/tbr50x6b7L

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) April 30, 2023

Prvotní průzkum dat z radaru naznačuje, že škody v Lubné způsobila minisupercela. "Pro také hovoří jedna ústní výpověď svědka, který kondenzační chobot tornáda viděl prý na vlastní oči," dodali meteorologové s tím, že situaci nadále vyhodnocují.

Výstraha varovala před silnými bouřkami doprovázenými krátkodobými intenzivními srážkami, menšími kroupami a nárazy větru o rychlosti kolem 70 km/h.

Témata:  bouřky tornádo počasí ČHMÚ

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy