"Čtvrté slabé tornádo za čtyři dny? I to se může stát. Dnes odpoledne další potvrzeno ve východních Čechách na přeháňce opět bez bouřkové aktivity," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.

O den dříve se objevila informace o pondělním výskytu tornáda ve Fryštáku na Zlínsku. Už v neděli byla hlášena dvě pozorování pozoruhodného meteorologického jevu z okolí Zvěřínku na Nymbursku a z Tisé na Děčínsku.

Meteorologové ale dnes uvedli, že zřejmě přibývá jen pozorování tornád. "Zdánlivý nárůst je ale jen zdánlivý - více očí více vidí. Letos už deváté, v letech 2002 a 2006 jich bylo osm. Potvrzení, že slabá tornáda jsou relativně běžná," poznamenali.

Tornádo je silně rotující vír, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit velké škody. V Česku udeřilo to nejhorší před dvěma lety, konkrétně 24. června 2021, na Břeclavsku a Hodonínsku. Vyžádalo si šest lidských životů, stovky zraněných a miliardové škody.