Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mrazivé počasí se v Česku zdrží: Zimní kabáty neodkládejte, přituhne

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek vydal dvě výstrahy před projevy zimního počasí, které jsou očekávány v následujících hodinách a dnech. Na většině území má v noci opět mrznout, na horách pak bude vydatně sněžit.

Meteorologové zmínili, že na české území proudí studený vzduch od severu, takže v noci na pátek budou nejnižší teploty klesat k -2 °C, ve východní polovině území až k -4 °C. "Na většině území se očekává mráz, který může poškodit vegetaci, zejména ovocné stromy nebo vzešlou zeleninu. Po přechodně teplejší sobotní noci, očekáváme další mrazivé noci v neděli a v pondělí," uvedli na sociální síti X.

Výstraha před mrazem ve vegetačním období bude platit od půlnoci do pátečních 7 hodin ráno a týká se celého území republiky s výjimkou Prahy, Ústeckého a části Středočeského kraje.

V pátek a sobotu bude zároveň přes Německo a Polsko postupovat tlaková níže, která přinese novou sněhovou pokrývku na české území, zejména pak na hory do poloh nad 800 metrů nad mořem. V celkovém úhrnu napadne 15 až 40 centimetrů sněhu.

"Sněžit začne v pátek v ranních hodinách, nejvíce sněhu, v maximu až 25 cm, napadne do sobotního rána na jihozápadním návětří Šumavy a hor na severu území. Během sobotního dopoledne přejde sněžení do sněhových přeháněk, které budou v horských oblastech intenzivnější, napadne dalších 10 až 20 cm, nejvíce na severním návětří pohraničních hor. Sněhové přeháňky budou slábnout a ustávat v sobotu večer a v noci na neděli," dodali meteorologové. 

Témata:  počasí zima ČHMÚ

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy