V aktuální výstraze to dopoledne uvedl Český hydrometeorologický ústav. Nadcházející týden počasí ovlivní také silné mrazy.

Namrzat mohou nejen silnice a chodníky, ale ledovka může vznikat i na stromech a drátech elektrického vedení, což může komplikovat dopravu i dodávky proudu. Škody na stromech i drátech elektrického vedení může způsobit i těžký mokrý sníh. Motoristé by měli sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně, se zimní výbavou a při cestách do hor přibalit i sněhové řetězy.

Meteorologové uvedli, že během dneška se hlavně v jižní polovině území může vyskytnout zmrzlý nebo mrznoucí déšť, při kterém se bude tvořit i velmi silná ledovka. Nejsilnější ledovku čekají dnes odpoledne a večer na jihovýchodě republiky, v některých oblastech bude nejsilnější až v noci na pondělí.

Výstraha na velmi silnou ledovku s extrémním nebezpečím platí podle aktuální výstrahy pro Veselí nad Moravou v Jihomoravském kraji a pro okolí měst Otrokovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherské Hradiště, Vizovice, Vsetín a Zlín ve Zlínském kraji. Zrádná ledovka se může tvořit i v dalších částech země s výjimkou severní části ČR.

Kvůli extrémní ledovce může být chůze i jízda autem téměř nemožná, upozornili meteorologové. Hrozí úrazy a častější nehody, lze čekat výpadky v dodávkách elektřiny, zásobování i zdravotnických služeb. Mohou padat nebo se lámat stromy, stožáry a dráty elektrického vedení. "Doporučuje se pokud možno nevycházet ani nevyjíždět autem," uvedl v sobotu ČHMÚ.

V dalších dnech očekávají meteorologové silné mrazy, kdy teploty mohou během noci podle týdenní předpovědi počasí klesnout až k minus 15 stupňům Celsia. Teploměr bude většinou ukazovat pod nulou i přes den.

Ledovka vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy na zemský povrch dopadají kapky přechlazené vody nebo kapky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Taková voda při dopadu okamžitě zmrzne a tvoří se ledovka, která bývá na rozdíl od náledí čirá a především bývá mnohdy naprosto hladká. Oproti náledí vzniká ledovka nejen na cestách, ale i na větvích, drátech a podobně.