"V úterý odpoledne, večer a v noci na středu očekáváme na východě i vydatný déšť v kombinaci s bouřkami," uvedl ČHMÚ na sociální síti X. Výstraha se konkrétně týká Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje a okresů Králíky v Pardubickém a Bučovice, Hodonín, Kyjov, Slavkov u Brna, Veselí nad Moravou a Vyškov v Jihomoravském kraji.

Meteorologové v těchto oblastech očekávají převládající konvektivní formu srážek postupující od jihovýchodu až jihu. Večer a v noci už mají převládat srážky ve formě trvalejšího deště s vnořenými bouřkami. Napršet by mohlo za celé období až 40 milimetrů srážek.

Vzhledem k vyššímu nasycení půdy po předchozích srážkách se také mohou zvedat hladiny vodních toků odvodňujících Králický Sněžník, Jeseníky, Beskydy a Bílé Karpaty. Může být překročen první stupeň povodňové aktivity.

"V oblastech, kde je po lokálních srážkách z předchozích dní vysoké nasycení půdy, může také docházet i při menší intenzitě deště k rychlému odtoku vody z povrchu s možností zatopení níže položených míst," dodali meteorologové.