Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meteorologové varují před vydatným deštěm a vzestupem hladin řek na Moravě

Zvláštní zachycení deště
Zvláštní zachycení deště
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Zatímco v pondělí zkropil vydatný déšť především Čechy, dnes a v noci na zítra se spustí na Moravě a ve Slezsku. Varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se zároveň týká bouřek a možného vzestupu hladin vodních toků.

"V úterý odpoledne, večer a v noci na středu očekáváme na východě i vydatný déšť v kombinaci s bouřkami," uvedl ČHMÚ na sociální síti X. Výstraha se konkrétně týká Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje a okresů Králíky v Pardubickém a Bučovice, Hodonín, Kyjov, Slavkov u Brna, Veselí nad Moravou a Vyškov v Jihomoravském kraji.

Meteorologové v těchto oblastech očekávají převládající konvektivní formu srážek postupující od jihovýchodu až jihu. Večer a v noci už mají převládat srážky ve formě trvalejšího deště s vnořenými bouřkami. Napršet by mohlo za celé období až 40 milimetrů srážek.

Vzhledem k vyššímu nasycení půdy po předchozích srážkách se také mohou zvedat hladiny vodních toků odvodňujících Králický Sněžník, Jeseníky, Beskydy a Bílé Karpaty. Může být překročen první stupeň povodňové aktivity.

"V oblastech, kde je po lokálních srážkách z předchozích dní vysoké nasycení půdy, může také docházet i při menší intenzitě deště k rychlému odtoku vody z povrchu s možností zatopení níže položených míst," dodali meteorologové.

Témata:  počasí déšť ČHMÚ

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy