reklama

Stromy popadaly v postižených oblastech na komunikace i na zaparkované automobily. "Nejsilnější bouřky začaly po půlnoci, kolem 01:00 už jsme zaznamenali první výjezdy. Další vlnu odstraňování následků jsme zaznamenali kolem 05:00 a 06:00, kdy se lidé probouzeli. Šlo hlavně o popadané stromy, byly tam i části popadaných střech. Nejvíce zasažený byl Uničov, Loštice, Moravičany, Palonín," uvedla mluvčí hasičů.

Nejnáročnější práci měly jednotky v okrajové části Uničova v ulici Pod Šibeníkem, kde ulétla do vzdálenosti 50 metrů celá střecha z jednopatrového domu. "Hasiči celou střechu zaplachtovali, zajistili latěmi a zabezpečili. Z tohoto rodinného domu také spadl komín na garáž sousedního objektu, takže hasiči museli odklidit suť z komínu z garáže a zaplachtovat provizorně i ji," doplnila mluvčí hasičů.

Vítr v Uničově v noci vyvrátil zhruba čtyři desítky stromů. Jeden kmen dopadl na zaparkovaný automobil a zcela jej zničil. Koruna stromu pak poškodila zábradlí na dvou balkonech vedlejšího domu. Jednatel Technických služeb Uničov Luděk Zamazal ČTK řekl, že na likvidaci následků noční bouřky technické služby nasadily tři pracovní čety s pilami a traktorem. Dnes bude v postižených částech Uničova obnoven průchod na chodnících a cyklostezkách, ve čtvrtek pracovníci zahájí postupnou likvidaci stromů popadaných mimo komunikace, začnou také čistit město. Úklid včetně odvozu veškerého dřeva bude podle Zamazala hotov do čtyř týdnů.

Spadané stromy zkomplikovaly také dopravu na hlavním železničním koridoru ze západu na východ republiky v úseku Moravičany - Červenka. "Došlo tam k pádu stromů na koridor, bohužel došlo k poškození trakčního vedení," řekl ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš. Od 06:30 byla zprovozněna druhá traťová kolej, v místě události se jezdilo sníženou rychlostí, vlaky nabíraly zpoždění deset až 30 minut. Po 10:00 byl provoz obnoven, uvedly České dráhy.

Do padlého stromu na trati u Moravičan narazil také po půlnoci nákladní vlak. Nikdo nebyl zraněn, vlak nevykolejil, informovala ČTK šumperská policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. Uvedla, že další škody bouřky způsobily kolem Loštic. "V nedalekých Vlčicích došlo k pádu části stromu na předzahrádku tamější restaurace, při kterém byly poškozeny dva slunečníky, ale také sloup telefonního vedení. Naštěstí i tato událost se obešla bez zranění," doplnila policejní mluvčí.

reklama