Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí bude letos extrémní. Meteorologové očekávají mimořádné hurikány

Hurikán
Hurikán
Foto: Pixabay

Následující sezóna hurikánů v severním Atlantiku bude podle předpovědí mimořádná. Očekávají čtyři až sedm hurikánů kategorie 3 nebo vyšší, informovala ve čtvrtek americká meteorologická agentura NOAA, uvedla agentura AFP.

Bouře kategorie 3 dosahují rychlosti větru více než 178 kilometrů za hodinu a způsobují ničivé škody na domech, vyvracejí stromy a často na několik dní či dokonce týdnů přeruší dodávku elektřiny a vody.

Následující sezóna začíná 1. června a podle Ricka Spinrada z NOAA bude mimořádná v mnoha ohledech. Za očekávaný nárůst hurikánů označil teplotu Atlantského oceánu a jev La Niňa v Tichém oceánu.

Dodal, že změna klimatu zapříčiněná člověkem způsobuje oteplování oceánů a tání ledovců na pevnině, což vede ke zvyšování hladiny oceánu a nárůstu nepříznivých jevů.

Hurikány se klasifikují podle pětistupňové Saffirovy-Simpsonovy stupnice na základě různé rychlosti větru. Primárním účelem je odhad potenciálních škod a záplav způsobených bouřemi.

Jeden z nejničivějších hurikánů za poslední roky - Ian - zasáhl Floridu v září 2022 a vyžádal si 152 obětí a škody ve výši 112,9 miliardy dolarů. Hurikán Ian byl hurikánem nejvyšší páté kategorie, rychlost větru přitom dosáhla až 260 kilometrů za hodinu.

Hurikány vznikají jako důsledek složitého souboru meteorologických procesů. Tyto tropické cyklóny, nazývané také tajfuny nebo cyklóny v jiných částech světa, se formují nad teplými oceánskými vodami v oblastech tropů a subtropů.

Hurikány potřebují vodu teplejší než 26,5°C, aby se vytvořily. Tato teplá voda poskytuje energii potřebnou pro vznik bouře.

Teplá voda způsobuje odpařování velkého množství vody z povrchu oceánu. Když se tento teplý, vlhký vzduch dostane do vyšších vrstev atmosféry, začne se ochlazovat a kondenzovat do mraků. Tento proces uvolňuje teplo, tzv. latentní teplo, které zahřívá okolní vzduch a způsobuje jeho stoupání.

Jak teplý vzduch stoupá, vytváří oblast nízkého tlaku na hladině oceánu. Okolní vzduch se začne pohybovat směrem k této oblasti nízkého tlaku, aby tuto mezeru vyplnil.

Kvůli rotaci Země se proudící vzduch začne stáčet a vytvářet rotující systém. Na severní polokouli se hurikány točí proti směru hodinových ručiček, na jižní polokouli ve směru hodinových ručiček.

Pokud podmínky zůstávají příznivé (teplá voda, vlhký vzduch a nízký střih větru - rozdíl rychlosti a směru větru v různých výškách), rotující systém se může zesílit do tropické deprese a později do tropické bouře.

Když rychlost větru v tropické bouři dosáhne alespoň 119 km/h, bouře je klasifikována jako hurikán. Hurikán má jasně definované oko, oblast relativního klidu uprostřed, obklopené silnými bouřemi a větry.
 

Témata:  počasí hurikán

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy