hurikán

Hurikán

Počasí na severu Evropy zabilo 4 lidi, bouře způsobily povodně

Počasí

Bouře s silným větrem, přívalovým deštěm a vysokými vlnami v sobotu opět postihla Británii, severní Německo a jižní Skandinávii. Deštivé počasí způsobilo rozsáhlé povodně, přerušení dodávek elektřiny, evakuace a problémy v letecké, trajektové a železniční dopravě. Od čtvrtka zemřely nejméně čtyři lidé v důsledku bouře, kterou britský meteorologický úřad pojmenoval Babet, uvedl server Weather.

Hurikán

Hurikán Idalia udeřil na Floridě. Guvernér DeSantis vyzval místní k evakuaci

Svět

Americkou Floridu ve středu odpoledne zasáhl hurikán Idalia, který před dosažením pevniny dále zesílil. Kromě silného větru hrozí i záplavová vlna. Místní úřady nabádají obyvatele k evakuacím, dokonce přestaly vybírat mýtné, aby proces usnadnily. K dispozici jsou nouzové ubytovny v hotelích a na dalších místech.

Hurikán, ilustrační fotografie.

Svět

Hurikán Nicole dorazil na východní pobřeží Floridy a zeslábl na tropickou bouři

Hurikán Nicole dnes dorazil na východní pobřeží Floridy a posléze zeslábl na tropickou bouři. V listopadu jsou podobné hurikány vzácné. Kvůli živlu byly na Floridě uzavřeny zábavní parky a letiště a byli evakuováni lidé, což se týkalo i resortu Mar-a-Lago, sídla bývalého prezidenta Donalda Trumpa, píše agentura AP. Na některých místech spadly domy do Atlantického oceánu.

Hurikán

K Mexiku míří první hurikán letošní sezony na tichomořském pobřeží

Domov

Jižně od pobřeží Mexika se v Tichém oceánu v sobotu vytvořila tropická bouře. Živel dostal název Agatha a dnes se z něj stal první hurikán letošní sezony v této oblasti. Provází jej vítr o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu, který patrně ještě zesílí, než Agatha v pondělí udeří na pevninu, uvedla agentura Reuters.

Hurikán, ilustrační fotografie.

Sam zesílil nad Atlantikem z tropické bouře na hurikán

Počasí

Tropická bouře Sam, která se vytvořila nad Atlantickým oceánem, zesílila dnes kolem 11:00 SELČ na úroveň hurikánu. Sam je nyní asi 2365 kilometrů jihovýchodně od Závětrných ostrovů. Uvedlo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC) s tím, že během dneška nebo soboty hurikán pravděpodobně ještě zesílí.

Ilustrační fotografie.

Nad Atlantickým oceánem se vytvořila tropická bouře Peter

Počasí

Dnes brzy ráno se nad Atlantickým oceánem vytvořila tropická bouře Peter a dál směrem na východ také nová tropická cyklóna. Peter je nyní asi 1015 kilometrů východně od Závětrných ostrovů a meteorologové očekávají, že by do úterý mohl přinést deště na Závětrné, ale také Panenské ostrovy a do Portorika.

Hurikán

Počasí

Hurikán zasáhl Kubu, o víkendu čekají bouře v Mexiku a v New Orleans

Tropická bouře Ida dnes večer SELČ zesílila na hurikán a zasáhla západní část Kuby, a to zřejmě s větší razancí, než se čekalo. Hurikán první kategorie doprovází velmi silný vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu a meteorologové očekávají vydatné přívalové deště a silné vlnobití. Úřady vydaly varování na Ostrově mládeže a v západních provinciích Pinar del Río a Artemisa, kde se koncentruje pěstování tabáku.

Hurikán

Bouře Henri nad Atlantikem sílí, dosáhne zřejmě síly hurikánu

Počasí

Tropická bouře Henri nad Atlantikem sílí a do soboty by mohla dosáhnout síly hurikánu. Informovalo o tom dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Bouře se dnes v poledne SELČ nacházela 600 kilometrů jihovýchodně od břehů Severní Karoliny a do neděle by podle předpovědí měla zasáhnout severovýchodní pobřeží USA mezi státem New York a Kanadou.

Ilustrační fotografie.

Bouře Elsa se prohnala přes severovýchod USA, oběti hlášeny nejsou

Svět

Po jihovýchodních státech se bouře Elsa na konci týdne prohnala i přes severovýchod Spojených států včetně města New Yorku. Při prudkých deštích voda v pobřežních lokalitách zaplavovala silnice, zatímco vítr lámal stromy, oběti na životech ale z regionu hlášeny nebyly. Informovala o tom agentura AP.

Ilustrační fotografie

K pojmenování hurikánů se již nebude používat řecká abeceda

Počasí

Svět se již zřejmě nikdy nedočká hurikánů Pí, Sigma, či Omega. Světová meteorologická organizace (WMO) totiž ve středu oznámila, že od letoška přestane používat názvy písmen řecké abecedy k pojmenování tropických cyklón zformovaných nad Atlantikem.

Ilustrační foto

Medikán Jonas devastuje Řecko. Z města se stalo jezero, hlášeny první oběti

Svět

Středomořský hurikán Janos má první dvě oběti. Takzvaný medikán, tedy středomořský hurikán, v pátek vyvracel stromy a způsobil výpadky proudu na Jónských ostrovech a západním Peloponésu, než se dnes přesunul na centrální části Řecka, kde zaplavil ulice a domy. Zasáhl hlavně oblasti kolem měst Karditsa a Farsala, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura Reuters.

Hurikán

Počasí

Ničivý hurikán Laura udeřil. Na jihu USA způsobuje masivní škody

Hurikán Laura zasáhl jih státu Louisiana. Po přesunu nad pevninu opět zeslábl ze čtvrtého na třetí stupeň. S odkazem na americkou meteorologickou službu o tom dnes informovala agentura AP. V Louisianě živel způsobil bleskové povodně, pobřežní oblasti zaplavila vzedmutá mořská voda.

Hurikán

Na USA se ženou dva hurikány v rychlém sledu. To tu ještě nebylo, varuje guvernér

Počasí

Tropická bouře Marco dnes v Mexickém zálivu zesílila na hurikán, živel provází vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Marco by měl dorazit na jih Spojených států v pondělí. Za ním postupuje tropická bouře Laura, která by se také mohla změnit v hurikán, varovalo NHC. Bouře Laura zasáhla o víkendu Portoriko, Dominikánskou republiku a Haiti, kde kvůli ní zemřela desetiletá dívka, když na ni spadl strom.

Hurikán

K Floridě se blíží hurikán Isaias

Svět

Úřady amerického státu Florida kvůli blížícímu se hurikánu Isaias uzavřely pláže, přístaviště, parky a golfová hřiště. Floridský guvernér Ron DeSantis vyzval občany ohrožených oblastí, aby se minimálně na týden zásobili vodou, potravinami a nezbytnými léky. Varoval také před výpadky dodávek elektřiny.

Hurikán

Počasí

Hurikán Hanna se žene k Texasu. Patrně udeří v ohnisku koronaviru

Tropická bouře Hanna, která se pohybuje nad Mexickým zálivem, zesílila na hurikán, který by měl ještě během dneška dorazit k pobřeží amerického Texasu. Obyvatelé několika měst a obcí jižně od přístavu Corpus Christi dostali doporučení k dobrovolné evakuaci.

Hurikán

Supercyklon Amphan udeřil plnou silou, zabil už nejméně 14 lidí

Počasí

Nejméně 14 lidí zabil supercyklon Amphan, který se dnes přehnal přes východní Indii a Bangladéš s rychlostí větrů až 190 kilometrů za hodinu, informují tiskové agentury. Podle odborníků jde možná o nejsilnější cyklon v oblasti od roku 2007. V Indii a Bangladéši byly evakuovány asi tři miliony lidí. Bouře zničila tisíce domů v nízko položených oblastech blízko pobřeží; podle agentury Reuters je zatím ale brzy na zhodnocení škod.

Aktuálně se děje

25. května 2024 20:54

Zelenskyj před novináři zesměšnil Putina. Jeho výroky označil za nudné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil komentáře ruského prezidenta Vladimira Putina, které zpochybňují jeho legitimitu, za nudné a nezajímavé. Naopak za nelegitimního označil ruského prezidenta. Uvedl to v rozhovoru, který dnes publikoval kazachstánský server Vlasť.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Češi ovládli MS v hokeji, ve finále v Praze porazili Švýcarsko 2:0 a vybojovali zlato

V neděli večer se v pražské O2 Areně koná vyvrcholení letošního hokejového světového šampionátu v České republice, ve kterém se utkává domácí národní tým s tím švýcarským. Jedná se o historicky první vzájemný zápas těchto dvou týmů ve finále v historii MS. Česká hokejová reprezentace se pak ve finále MS objevila poprvé po 14 letech a chtěla navázat na dosud poslední zlato z roku 2010, ale i na zlato z roku 1985, kdy se naposledy domácímu (tehdy československému) týmu podařilo ovládnout turnaj na domácí půdě. To pro Švýcary se jedná o druhou účast ve finále v historii, před šesti lety získali stříbro po porážce se Švédskem. Český tým nakonec zvítězil 2:0 a odnáší si vytoužené zlato.