Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí v roce 2024 zabilo tisíce lidí. Způsobilo škody za stamiliardy dolarů

Hurikán
Hurikán
Foto: Pixabay

Podle poslední analýzy pojistných výplat organizace Christian Aid způsobilo 10 nejdražších klimatických katastrof roku 2024 škody ve výši 229 miliard dolarů a zabilo více než 2 000 lidí. Největší část finančních škod byla zaznamenána ve Spojených státech, kde bude příští měsíc prezidentem klimatický skeptik Donald Trump. 

Poprvé od zahájení sestavování tohoto žebříčku v roce 2018 byly dva hurikány – Helene a Milton – zodpovědné za ztráty přes 50 miliard dolarů každý. Tyto bouře zasáhly USA v září a říjnu, uvedl server The Guardian.

Mezi další velké klimatické katastrofy roku 2024 patřily tajfun Yagi v jihovýchodní Asii, který zabil nejméně 829 lidí a způsobil ekonomické škody ve výši 12,6 miliard dolarů, bouře Boris v Evropě, která zabila minimálně 26 lidí a způsobila škody za 5 miliard dolarů, a ničivé povodně v jižní Číně, Bavorsku, Valencii a v brazilském Rio Grande do Sul.

Vzestup finančního dopadu změny klimatu, způsobené lidskou činností, byl zřejmý i v dalším historickém milníku: všechny katastrofy v top 10 měly finanční následky přes 4 miliardy dolarů. U každé z těchto katastrof vědci z oblasti klimatologie spočítali, jaký vliv mělo spalování fosilních paliv, jako je plyn, ropa a uhlí, na jejich pravděpodobnost a intenzitu.

Dr. Mariam Zachariah, výzkumnice v oblasti klimatických změn na Imperial College London, uvedla: „Většina těchto katastrof má jasné stopy změny klimatu. Extrémní počasí způsobuje neuvěřitelné utrpení po celém světě. Tento report je jen náhledem na klimatickou devastaci v roce 2024. Existuje mnoho dalších such, vln veder, lesních požárů a povodní, které se stávají častějšími a intenzivnějšími.“

Tento žebříček sestavuje organizace Christian Aid na konci každého roku na základě dat o pojistných výplatách. Charita uvedla, že skutečné náklady na katastrofy budou pravděpodobně mnohem vyšší, protože mnozí lidé, zejména v chudých zemích, nejsou pojištěni.

Kromě těchto katastrof bylo v roce 2024 zaznamenáno i několik dalších, které měly nižší okamžitý finanční dopad, ale jejich dlouhodobé důsledky – v podobě ztrát na životech, zničení důležitých ekosystémů, či poškození potravinových dodávek, sociální stability nebo vzestupu hladiny moří – budou mít nevyčíslitelné následky. Mezi ně patřily povodně v západní Africe, sesuvy půdy na Filipínách, sucha v jižní Africe a vlny veder v Bangladéši, Gaze a východní Antarktidě.

Generální ředitel Christian Aid Patrick Watt vyzval globální politiky k redukci emisí a k navýšení kompenzací pro chudé země. „Lidské utrpení způsobené klimatickou krizí je odrazem politických rozhodnutí. Neexistuje nic přirozeného na rostoucí závažnosti a frekvenci such, povodní a bouří,“ uvedl.

„Katastrofy jsou zesíleny rozhodnutími pokračovat ve spalování fosilních paliv a umožnit růst emisí. A jsou ještě zhoršovány neustálým selháním v plnění finančních závazků vůči nejchudším a nejvíce zranitelným zemím.“ 
 

Témata:  počasí klimatická změna hurikán

Související

Aktuálně se děje

21. července 2025 14:06

20. července 2025 20:46

Načapaný CEO z koncertu Coldplay rezignoval. Tím to ale neskončilo

Astronomer CEO Andy Byron čelí vážnému skandálu poté, co byl spolu se svou kolegyní Kristin Cabot zachycen na tzv. „kiss cam“ během koncertu skupiny Coldplay v Bostonu. Video, které se okamžitě stalo virálním, vyvolalo vlnu spekulací o nevěře a podle několika právních expertů by případný rozvod Byrona s manželkou Megan Kerrigan mohl vést k významnému finančnímu vyrovnání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy