Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hurikán Helene na Floridě zabíjel. V Georgii způsobil tornádo

Hurikán
Hurikán
Foto: Pixabay

Dva lidé přišli o život ve státě Georgia v důsledku tornáda, které vzniklo v souvislosti s hurikánem Helene. Předtím byla hlášena jedna oběť z Floridy. 

Silný hurikán zasáhl v pátek ráno a dopoledne místního času Floridu a následně se přesunul do sousední Georgie. Americké Národní centrum pro hurikány (NHC) varovalo obyvatele před nebezpečným větrem a prudkými dešti, doporučovalo se ukrýt do bezpečí.

Helene, která kolem 5:30 SELČ zasáhla oblast Big Bend na Floridě jako hurikán 4. kategorie, postupně oslabila na kategorii 1, ale meteorologové varují, že zůstává mimořádně nebezpečná.

Podle médií v Georgii zemřeli muž a žena, když tornádo zničilo jejich přívěs, který byl následně vymrštěn na dvě vozidla. Guvernér Brian Kemp potvrdil tato úmrtí a na sociální síti X vyzval obyvatele Georgie k opatrnosti.

Guvernér Floridy Ron DeSantis už dříve informoval o úmrtí v oblasti města Tampa, kde řidiče zabil padající dopravní značka, která zasáhla jeho vozidlo na dálnici.

Kvůli hurikánu Helene byl vyhlášen stav nouze v šesti státech USA, konkrétně na Floridě, v Georgii, Severní Karolíně, Jižní Karolíně, Alabamě a Virginii. Na Floridě se stav nouze vztahuje na 61 z 67 okresů.

Pro více než 55 milionů Američanů byla v pátek vydána různá varování a výstrahy. Meteorologové varují, že oblasti na trase hurikánu mohou čelit povodním, jaké nebyly zaznamenány více než sto let. 

Témata:  USA hurikán

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí se v dalším lednovém týdnu bude měnit. Meteorologové popsali jak

Celodenním mrazům během dalšího lednového týdne, který právě začíná, odzvoní. Předpověď slibuje oteplení, ale také možné komplikace kvůli silné ledovce. Vyplývá to z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

letiště Frankfurt nad Mohanem

Frankfurt kvůli extrémnímu počasí ruší lety s Prahou

Pondělní ráno přineslo na jedno z největších evropských letišť značný chaos. Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem bylo nuceno zrušit téměř stovku plánovaných spojů kvůli extrémnímu zimnímu počasí, které zasáhlo západní část Německa. Podle mluvčí společnosti Fraport, která letiště provozuje, se omezení dotklo minimálně 98 letů včetně těch do Prahy, což představuje zhruba desetinu všech ranních odletů.