Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) dnes brzy ráno informovalo, že Nicole dosahuje prvního stupně na pětistupňové škále. Tehdy se nacházela zhruba 25 kilometrů severozápadně od Fort Pierce a pohybovala se na severozápad rychlostí 22 kilometrů za hodinu. Vítr o rychlosti tropické bouře zasahoval v některých směrech do oblastí vzdálených až 780 kilometrů od středu hurikánu. Později živel zeslábl na tropickou bouři, nyní se nachází asi 95 kilometrů jihovýchodně od Orlanda a provází ji vítr o rychlosti až 110 kilometrů za hodinu.

Úřady již dříve varovaly, že rozbouřený oceán by mohl na Floridě podemlít některé pláže, které již v září zasáhl hurikán Ian. Podle meteorologické služby by se ve východní a severovýchodní Floridě mohla tvořit tornáda. Na místě rovněž může docházet k bleskovým záplavám a mohou také stoupat hladiny řek.

Očekává se, že se střed bouře ve čtvrtek večer přesune přes střední a severní Floridu do jižní Georgie a v pátek do Severní a Jižní Karolíny, kam přinese vydatný déšť.

Americká vesmírná agentura NASA se ve středu rozhodla kvůli bouři Nicole odložit start rakety SLS a modulu Orion k Měsíci. Na cestu se tak vydá místo nadcházejícího pondělí ve středu 16. listopadu - v případě, že po hurikánu budou bezpečné podmínky pro návrat zaměstnanců do práce a zařízení úspěšně zvládne inspekci.

Mise Artemis I je součástí programu, v jehož rámci chce NASA vrátit po více než půl století člověka na zemskou družici. Původně měla raketa odstartovat už na konci srpna, NASA ale start odložila kvůli technickým obtížím. Další odklad si vyžádal i zářijový hurikán Ian.

Nicole je teprve třetí hurikán, který zasáhl Floridu v listopadu od roku 1853, kdy se začaly vést záznamy. Předchozími byly hurikán Yankee z roku 1935 a hurikán Kate z roku 1985.

reklama