Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extrémní počasí? Tornáda v Česku, hurikány v Atlantiku. Meteorologové začínají mít jasno

Hurikán
Hurikán
Foto: Pixabay

V Česku se již vyskytlo první letošní tornádo, hurikány se mu naštěstí vyhýbají. Obavy z nich ale rostou v oblasti Atlantiku, zejména v USA. Letošní sezóna bude pravděpodobně nadprůměrně aktivní, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Nejnovější předpověď amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) předpokládá, že letošní hurikánová sezóna bude s 60% pravděpodobností nadnormální. Šance na podnormální sezónu je pouze desetiprocentní. 

"NOAA předpokládá pro letošek výskyt 13 až 19 pojmenovaných bouří (rychlost větru 63 km/h a více), z nichž 6 až 10 by mělo dosáhnout síly hurikánu. Silných hurikánů predikuje NOAA 3 až 5 (na Saffir-Simpsonově stupnici hurikány 3. až 5. stupně)," uvedl ústav na sociální síti X s tím, že nadprůměrnou sezónu očekává i Coloradská státní univerzita CSU. 

Hurikánová sezóna trvá od 1. června do 30. listopadu a v průměru se během ní vyskytne 14 bouří. Pojmenovávány jsou podle předem připraveného seznamu. Letos dostane první tropická bouře jméno Andrea, následovat budou Barry a Chantal.

"Vysoká aktivita se v Atlantiku očekává kvůli nadprůměrným teplotám vody v oceánu, pokračující neutrální fázi ENSO, předpokládanému menšímu střihu větru v tradičních oblastech vzniku tropických bouří i predikovanému vyššímu potenciálu pro tvorbu tropických poruch u pobřeží západní Afriky," vysvětlili meteorologové. 

Témata:  počasí hurikán ČHMÚ

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.