Hurikán zesílil na extrémně nebezpečný hurikán čtvrté kategorie, zatímco se v brzkých ranních hodinách ve středu blížil k západnímu pobřeží Floridy. Podle varování Národního střediska pro hurikány (NHC) jej provázel vítr o rychlosti 210 kilometrů v hodině. Hrozí také záplavová vlna z moře, místy může dosáhnout necelých pěti metrů.

"Je tady bod zlomu. Budeme zasaženi silným hurikánem," prohlásil floridský guvernér a republikánský kandidát na prezidenta Ron DeSantis a s předstihem vyzval obyvatele k evakuaci. "Už opravdu musíte jít," apeloval podle CNN.

Střed Idalie měl pevninu zasáhnout během dopoledních hodin místního času, tedy odpoledne našeho času. Konkrétně byla nejvíce ohrožena oblast severozápadní Floridy mezi Gainesville a Tallahassee.

Pracoviště americké Národní meteorologické služby ve druhém zmíněném městě mluví o bezprecedentním vývoji. "Žádný silný hurikán nikdy nedorazil do zátoky Apalachee... Tohle nikdo neviděl," uvedlo na sociální síti X.

Bouře Idalia během probíhajícího týdne rychle zesilovala během přesunu nad Mexickým zálivem, jehož vody se během extrémních letních veder ohřály na dosud nevídanou úroveň.