Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hurikán Beryl zasáhl mexické karibské pobřeží

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hurikán Beryl udeřil na pevninu v Mexiku, zasáhl severní část letoviska Tulum rychlostí větru až 160 km/h. Podle Národního centra pro hurikány USA (NHC) dosáhl síly druhé kategorie na pětistupňové stupnici, což znamená značné nebezpečí pro karibské pobřeží Mexika. Uvedla agentura AP.

Hurikán Beryl zasáhl Mexiko jako hurikán 2. kategorie, ale při postupu přes poloostrov zeslábl na tropickou bouři. Americké Národní centrum pro hurikány předpokládá, že Beryl opět zesílí na hurikán, jakmile se dostane do teplých vod Mexického zálivu. Podle předpovědi by měl zamířit k severovýchodnímu Mexiku a jižnímu Texasu, oblastem nedávno zasaženým tropickou bouří Alberto.

Tento přírodní živel způsobil v posledních dnech rozsáhlé škody na své ničivé cestě Karibikem, zasáhl několik karibských zemí a pobřeží Venezuely. Nejméně sedm lidí zahynulo od pondělí na Grenadě, ve Venezuele a v ostrovním státě Svatý Vincenc a Grenadiny. Hurikán rovněž způsobil záplavy a sesuvy půdy na Kajmanských ostrovech.

Jádro bouře, zmenšené z hurikánu, se přesunulo nad poloostrov Yucatán, přičemž maximální trvalý vítr klesal na 70 mph (113 km/h) poté, co prošel přes pobřežní letovisko Tulum. Informovala agentura Reuters.

Byl prvním zaznamenaným hurikánem, který dosáhl síly kategorie 4 na začátku hurikánové sezóny v Atlantiku v červnu. Navíc, žádná bouře dosud nedosáhla nejvyšší kategorie hurikánů 5 tak brzy v tomto roce.

Přechod hurikánu Beryl přes mexické státy Quintana Roo a Yucatán přinesl slabší vítr než se čekalo, ale americké Národní centrum pro hurikány předpovídalo nebezpečné bouřkové vlny a ničivé vlny v okolí.

„Žádáme všechny, aby zůstali ve svých domovech, ve svých úkrytech, neodcházeli,“ řekla guvernérka Quintana Roo Mara Lezamaová ve videozprávě na sociální síti X. Poloostrov Yucatán je jednou z nejlepších turistických destinací Mexika, známý svými plážemi s bílým pískem, svěží krajinou a mayskými ruinami.

Podle Národního centra pro hurikány (NHC) se očekává, že hurikán Beryl rychle zeslábne, jakmile v pátek přejde dále do vnitrozemí a překročí poloostrov Yucatán. Přesto se předpokládá, že Beryl opět nabere na intenzitě, jakmile vstoupí do Mexického zálivu. Beryl byl prvním hurikánem atlantické sezóny 2024 a tento týden se stal prvním zaznamenaným hurikánem 5. kategorie, přičemž vědci upozorňují na jeho rychlé zesílení, které je téměř jistě poháněno lidskou změnou klimatu.

Beryl se nachází asi 105 km východně-jihovýchodně od přístavu Progreso a nedaleko Meridy, hlavního města státu Yucatán. Pomalu se pohybující bouře se v pátek ráno hnala na severozápad rychlostí pouhých 24 km/h. Po prázdných ulicích hlavní hotelové čtvrti v Cancúnu, obvykle plné turistů, padal silný déšť. Mexická národní komise pro vodu (CONAGUA) upozornila na riziko záplav v okolí turistických center a v sousedním státě Campeche.

Nebezpečné podmínky způsobené bouřkovou vlnou vedly k záplavám a sesuvům půdy na místech, jako jsou Kajmanské ostrovy.

Školy v Quintana Roo byly uzavřeny a pláže nepřístupné, zatímco mexické ministerstvo obrany otevřelo kolem 120 bouřkových krytů. Beryl před svým příchodem do Mexika způsobil zmatek na několika karibských ostrovech, včetně Jamajky, Grenady, Svatého Vincenta a Grenadin, a vyvolal silné srážky na severu Venezuely. Bouře si vyžádala nejméně 11 obětí, ničila budovy, trhala elektrická vedení a kácela stromy, dodal Reuters. Očekává se, že Beryl se během víkendu přesune směrem k severovýchodnímu Mexiku a jižnímu Texasu.

Bouře přiměla k evakuaci asi 3000 turistů z Isla Mujeres, oblíbeného turistického ostrova poblíž Cancúnu, jak uvedl ředitel cestovního ruchu Jose Magana. Na hlavním letišti v Cancúnu bylo zrušeno asi 100 letů, což způsobilo, že turisté spěchali na poslední odchozí lety. Hlavní ropné plošiny Mexika na jižním okraji Mexického zálivu nejsou zasažené, ale některé projekty v amerických vodách byly dočasně pozastaveny.

Výzkum konsorcia ClimaMeter zjistil, že změna klimatu výrazně zesílila Beryl, čímž se intenzita bouře a související srážky a rychlost větru zvýšily o 10–30 %.

Témata:  hurikán Beryl (červenec 2024) Mexiko USA hurikán

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy