Mexiko

Mexiko, ilustrační foto

Svět

Západní pobřeží Mexika zasáhlo silné zemětřesení

Západní pobřeží Mexika zasáhlo zemětřesení o síle 7,5 stupně. Podle americké geologické služby hrozí v oblasti cunami, napsala agentura Reuters. V hlavním městě se třásly budovy, škody ale zatím zaznamenány nejsou. Zemětřesení udeřilo jen krátce poté, co úřady uspořádaly celostátní cvičení zaměřené právě na zvládání zemětřesení.

Mexiko, ilustrační foto

Mexická města u hranic s USA zachvátilo násilí drogových gangů

Svět

Mexická města Tijuana, Mexicali, Rosarito a Ensenada ležící poblíž hranice se Spojenými státy se potýkají s násilím gangů. Americký konzulát v Tijuaně zaměstnancům proto nařídil zůstat do odvolání na bezpečném místě. Podle agentury AP je to potřetí tento týden, kdy mexická města zažívají žhářské útoky a střelbu mezi členy drogových gangů.

Ilustrační fotografie.

Svět

V Mexiku u amerických hranic otevřeli první potratovou kliniku

Zatímco napříč Spojenými státy po červnovém verdiktu nejvyššího soudu vstupují v platnost zákony omezující přístup k potratům, v Mexiku tento měsíc otevřeli první potratovou kliniku u amerických hranic. Navštívit ji mohou ženy jakékoli národnosti, informovala agentura EFE. Podle vedoucího lékaře je cílem této kliniky, aby každé dítě bylo chtěné.

Hurikán

K Mexiku míří první hurikán letošní sezony na tichomořském pobřeží

Domov

Jižně od pobřeží Mexika se v Tichém oceánu v sobotu vytvořila tropická bouře. Živel dostal název Agatha a dnes se z něj stal první hurikán letošní sezony v této oblasti. Provází jej vítr o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu, který patrně ještě zesílí, než Agatha v pondělí udeří na pevninu, uvedla agentura Reuters.

Mexiko, ilustrační foto

V Mexiku zavraždili dvě novinářky

Svět

V mexickém státě Veracruz v pondělí zavraždili místní novinářku a její kameramanku. S odvoláním na úřady o tom dnes informovaly zahraniční agentury. Od začátku roku se už tak v Mexiku oběťmi násilných činů stalo jedenáct novinářů či dalších lidí pracujících v médiích. Úřady vyšetřují, zda poslední dvě úmrtí přímo souvisí s výkonem povoláním zavražděných žen.

Alkohol

Svět

Mexická studentka vymyslela detektor drogy v alkoholu

Studentka mexické univerzity vymyslela, jak během 15 až 20 vteřin odhalit v alkoholickém nápoji drogu používanou násilníky k omámení žen a dívek. Detektor by podle ní měl mít podobu malé tyčinky s galvanickým článkem, která by tak mohla zabránit znásilňování i smrti mnoha žen. Informovala o tom agentura EFE.

Mexiko, ilustrační foto

Při dopravní nehodě v Mexiku zemřelo nejméně 54 migrantů

Svět

Při nehodě kamionu na dálnici v mexickém státě Chiapas zemřelo nejméně 54 lidí, uvedla stanice BBC s odvoláním na mexické úřady. Většina obětí byli migranti z Guatemaly a Hondurasu, kteří chtěli bez patřičných povolení překročit hranici do Spojených států. V nákladním autě bylo dohromady přes 150 lidí. Lítost nad neštěstím vyjádřili prezidenti Mexika i Guatemaly.

Uprchlíci, ilustrační foto

V Mexiku se vydala na pochod další karavana s tisíci migrantů

Svět

Z jižního Mexika se dnes vydala na pochod nová karavana několika tisíc migrantů. Pochod, který tvoří především lidé z Haiti a zemí ve Střední Americe, směřuje do mexického hlavního města, někteří účastníci ale chtějí pokračovat dál na sever k hranicím USA, uvedla agentura EFE. Migranti žádají mexické úřady, aby dostali povolení k pobytu na celém území státu.

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.

Papež popřál Mexičanům k 200. výročí nezávislosti, přiznal i dávné chyby církve

Svět

Papež František připustil, že představitelé katolické církve se v minulosti dopustili chyb při působení mezi domorodými obyvateli Mexika. V dopise Mexičanům u příležitosti dvoustého výročí nezávislosti této latinskoamerické země také uvedl, že jeho předchůdci i on kvůli tomu už dříve požádali o odpuštění. Papež také vzkázal Mexičanům, aby upřednostnili dialog a přestali otevírat staré rány. Informovala o tom dnes agentura EFE.

Následky zemětřesení

Mexiko zasáhlo zemětřesení o síle 7,0 stupně, úřady hlásí jednoho mrtvého

Svět

Mexiko zasáhlo v noci na dnešek zemětřesení o síle 7,0 stupně. Epicentrum se nacházelo 18 kilometrů severovýchodně od přímořského letoviska Acapulco ve státě Guerrero, odkud je hlášena jedna oběť. Silné otřesy byly cítit i v bezmála 400 kilometrů vzdáleném hlavní městě Mexiku. Americký systém včasného varování odvolal výstrahu před vlnou cunami ve státě Guerrero, informovala agentura Reuters.

Joe Biden, prezident USA

Svět

Mexický prezident vyzval Bidena, aby řešil příčiny migrace

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador dnes vyzval amerického prezidenta Joea Bidena, aby začal řešit příčiny migrace ze Střední Ameriky. Podle mexické hlavy státu by USA měly spustit program krátkodobých pracovních víz, uvedla agentura AP. Spojené státy dříve projevily ochotu investovat do států Střední Ameriky, žádají ale po těchto zemích přísnější boj s korupcí.

hurikán Nora

Tichomořská bouře Nora zesílila na hurikán a blíží se k Mexiku

Počasí

K západnímu Mexiku se rychle blíží tichomořská bouře Nora, která už dosáhla síly hurikánu. Podle výpočtů amerického Národní střediska pro hurikány (NHC) by mohla pevninu zasáhnout u letoviska Puerto Vallarta ve státě Jalisco a pak má pokračovat na sever k letoviskům na Kalifornském poloostrově.

Mexiko, ilustrační foto

Mexiko čelí novému vzestupu epidemie, zaznamenalo nejvyšší přírůstek

Svět

Mexiko čelí novému vzestupu epidemie covidu-19. Ve středu úřady ohlásily nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem od začátku epidemie, uvedla agentura Reuters. Infekce se za předchozích 24 hodin nově prokázala u bezmála 29.000 lidí. Za stejnou dobu zemřelo v souvislosti s nemocí covid-19 940 lidí.

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy