Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při dopravní nehodě v Mexiku zemřelo nejméně 54 migrantů

Mexiko, ilustrační foto
Mexiko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Při nehodě kamionu na dálnici v mexickém státě Chiapas zemřelo nejméně 54 lidí, uvedla stanice BBC s odvoláním na mexické úřady. Většina obětí byli migranti z Guatemaly a Hondurasu, kteří chtěli bez patřičných povolení překročit hranici do Spojených států. V nákladním autě bylo dohromady přes 150 lidí. Lítost nad neštěstím vyjádřili prezidenti Mexika i Guatemaly.

Na místě zemřelo 49 lidí, dalších pět podlehlo podle guvernéra jižního mexického státu Chiapas Rutilia Escandóna zraněním v nemocnici. Zranění utrpělo asi 105 běženců. Mezi mrtvým i zraněnými jsou i děti.

Nákladní auto s přívěsem plným migrantů ze států Latinské Ameriky překročilo nejvyšší povolenou rychlost, zavadilo o zeď, převrátilo se na bok a narazilo do mostu. Podle agentury Reuters k nehodě přispělo přetížení vozu hmotností převážených lidí.

Na snímcích z místa nehody jsou vidět desítky bílých pytlů s těly obětí a záchranáři, kteří pomáhají raněným. "Na zemi bylo strašně moc lidí, někteří již mrtví," řekl agentuře AFP svědek nehody Isaias Díaz. "Viděl jsem pět nebo šest zraněných dětí," doplnil.

Podle dalších svědků se zakrvácený řidič kamionu a další osoba, která ho doprovázela, z místa potácivou chůzí vzdálili.

Cesta kamionem je jednou z obvyklých metod, kterou pašeráci používají k přepravě migrantů bez potřebných dokladů do Spojených států. Chiapas nedaleko hranic s Guatemalou je pak hlavní vstupní branou pro migranty ze Střední Ameriky, především z Hondurasu a Salvadoru, kteří prchají před chudobou a násilím ve svých zemí a vydávají se na nebezpečnou cestu do USA. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) zemřelo letos při pokusu o překonání hranice mezi Mexikem a USA nejméně 650 lidí. Mnoho migrantů zahynulo také po cestě k hranici, tato úmrtí je však obtížnější přesně zdokumentovat.

"Hluboce lituji tragédie, kterou způsobilo převrácení přívěsu se středoamerickými migranty v Chiapasu. Je to velmi bolestivé. Objímám rodiny obětí," napsal mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Soustrast rodinám obětí vyjádřil na twitteru také guatemalský prezident Alejandro Giammattei a nabídl přeživším veškerou konzulární pomoc včetně repatriací.

Mexický národní institut pro migraci (INM) ve svém prohlášení uvedl, že poskytne přeživším humanitární pomoc. INM bude také spolupracovat s místními a federálními úřady "při poskytování konzulární pomoci, identifikaci těl a úhradě pohřebních nákladů", citovala úřad agentura AFP.

Přesuny migrantů směrem na sever v posledních dnech zrychlují, údajně jde o desítky autobusů denně. Podle aktivistů tato situace souvisí s obnovením programu s neoficiálním názvem "Zůstaňte v Mexiku", na kterém se minulý týden dohodli americký prezident Joe Biden a jeho mexický protějšek López Obrador. Opatření, které zavedla administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, počítá s tím, že žadatelé o azyl v USA budou muset čekat na výsledek řízení v Mexiku.

Témata:  Mexiko

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy