Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vlna veder v Mexiku prolomila další teplotní rekordy v 10 městech

Vlna veder v Mexiku prolomila další teplotní rekordy v 10 městech

Foto: www.spectrum.mit.edu

V pátek úřady v Mexiku hlásily rekordně vysoké teploty v deseti městech, včetně toho hlavního. Současná vlna veder způsobila celostátní výpadky elektřiny a ohrozila energetickou síť.

V hlavním městě Mexico City, které se nachází ve vyšších nadmořských výškách, se teploty ve čtvrtek vyšplhaly na 34,3 stupňů Celsia (93,7 stupňů Fahrenheita), což bylo o desetinu stupně víc než nedávný rekord z předchozího měsíce. V nedaleké Pueble překonala teplota rekord z roku 1947, když ve čtvrtek dosáhla 35,2 stupňů Celsia. V San Luis Potosí zemřely kvůli úpalu nejméně čtyři osoby, a dalších šest úmrtí se vyšetřuje. Více než čtyřicet lidí bylo hospitalizováno kvůli symptomům spojeným s horkem. Informuje server NBC News s odkazem na agenturu Reuters.

V Ciudad Victoria, což je město v severním hraničním státě Tamaulipas, naproti Texasu, dosáhla teplota ve čtvrtek extrémních 47,4 °C, čímž překonala předchozí maximum z roku 1998.

Tato extrémní horka způsobila tento týden v některých částech Mexika výpadky elektřiny trvající několik hodin, a to zejména na severu. Také došlo k přerušení výuky ve středním státě San Luis Potosi, kde teploty dosáhly až 50 °C.

Mexické ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oznámilo sedm úmrtí souvisejících s horkem od začátku tohoto horkého období, které trvá od 17. března až do 4. května. S ohledem na brutální vedro tohoto týdne by se tento počet mohl ještě zvýšit.

Podle týdenní zprávy ministerstva zdravotnictví jsou klimatické změny způsobené člověkem a jev El Niño globálně spojováným se zvyšujícími se teplotami, které přinášejí právě tyto smrtící vlny veder.

Mexický regulátor elektřiny vydal tento týden varování kvůli nedostatku dodávky energie v některých částech země. Kritika směřuje na vládu za nedostatečné investice do energetických sítí a výroby elektřiny.

Prezident Lopez Obrador označil výpadky za výjimečné a ujistil, že Mexiko má dostatečnou výrobní kapacitu.

Vlna veder přichází uprostřed silného sucha, což zhoršuje vodní krizi a stává se klíčovým tématem v červnových všeobecných volbách.

Témata:  Mexiko počasí

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy