Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mexiko se stalo další zemí, která uzákonila sňatky osob téhož pohlaví

Mexiko, ilustrační foto
Mexiko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Mexiko se stalo další zemí Latinské Ameriky, která uznává sňatky homosexuálů. Ve středu totiž schválil příslušnou právní úpravu poslední ze 32 států mexické federace, informovala o tom dnes agentura AP.

Jako poslední schválil v Mexiku sňatky osob téhož pohlaví stát Tamaulipas, kde se zasedání odehrálo za tak hlasitého pokřiku, že se zákonodárci museli odebrat k hlasování do jiné místnosti. Hluční byli návštěvníci, kteří zasedání přihlíželi a kteří pocházeli z táborů příznivců i odpůrců legalizace homosexuálních sňatků.

"Celá země svítí jako obrovská duha. Ať žije důstojnost a práva všech lidí. Láska je láska," napsal v reakci na hlasování státu Tamaulipas předseda mexického nejvyššího soudu Arturo Zaldívar. Nejvyšší soud už v roce 2015 konstatoval, že právní předpisy omezující manželství pouze na svazek mezi mužem a ženou odporují ústavě.

Tento týden schválil v Mexiku homosexuální sňatky i stát Guerrero, minulý týden to udělali zákonodárci státu Tabasco, odkud pochází mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Právě jeho levicová vláda tuto změnu prosazovala.

Ve světě je sňatky osob téhož pohlaví možné uzavírat ve třech desítkách zemí. Ze zemí Latinské Ameriky uzákonila sňatky osob stejného pohlaví na celostátní úrovni jako první Argentina v roce 2010. Po ní tak učinily Brazílie, Kolumbie, Uruguay, Chile, Kostarika, Ekvádor či Kuba, kde mohou osoby téhož pohlaví sňatek uzavírat od konce září.

Témata:  Mexiko homosexuálové

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy