reklama

Skupina několika tisíc migrantů ze Střední Ameriky a Karibiku v uplynulém týdnu ušla asi 100 kilometrů od města Tapachula na hranici s Guatemalou. Od metropole Mexiko přitom migranty dělí ještě více než 1000 kilometrů.

Lídr karavany Luis Villagran Reuters sdělil, že se migranti na den zastaví ve městě Mapastepec, aby nabrali síly. Poukázal přitom na zdravotní potíže, které se objevily u desítek žen a dětí.

"Více než 150 chlapců a dívek nemůže jít dál," uvedl Villagran. "Jsou tu těhotné ženy, které nemohou chodit kvůli bolákům na nohou. Odhadujeme, že v kritickém stavu je 90 žen," dodal.

Mexický Národní úřad pro migraci (INM), který se snaží karavany rozehnat, uvedl, že chce zajistit, aby ženy a děti dostaly potřebou péči. Migrantům zároveň nabídl jídlo a převoz autobusem na místo, kde by mohli získat humanitární vízum, píše Reuters. "Zdraví a životy lidí by neměly být ohroženy, bez ohledu na jejich migrační status," uvedl INM v prohlášení.

Vůdci karavany tento týden odmítli nabídku víz, která mají migrantům zpřístupnit zdravotní péči a otevřít cestu ke stálému zaměstnaní. Rozhodnutí zdůvodnili tím, že vláda v minulosti nedodržela sliby, že jim pomůže.

reklama