Prokuratura státu Veracruz slíbila, že úmrtí důkladně vyšetří. "Najdeme pachatele tohoto zločinu a postavíme je před soud," uvedl guvernér státu Veracruz Cuitláhuac García. Úřady podle něj nedopustí, aby pachatelé vyvázli bez trestu. Agentura AFP nicméně poznamenala, že u mnoha vražd novinářů v Mexiku se pachatele nikdy dopadnout nepodaří.

Zastřelená novinářka Yessenia Mollinedová byla šéfredaktorkou místního zpravodajského portálu El Veraz. Při střelbě, jíž podlehla, zemřela i její kameramanka Sheila Garcíaová. Minulý týden neznámí pachatelé zavraždili zkušeného novináře Luise Enriqua Ramíreze, který působil ve státě Sinaloa, známém střety mezi drogovými gangy.

Kvůli vysokému počtu zavražděných novinářů čelí mexická vláda kritice od místních organizací na ochranu svobody tisku a lidských práv i ze zahraničí, například od Evropského parlamentu. Podle kritiků mexický prezident Andrés Manuel López Obrador nedokázal od začátku svého mandátu v roce 2018 nastavit efektivní systém ochrany lidí pracujících v médiích. V pondělí mexičtí novináři znovu demonstrovali proti násilí, jehož jsou terčem.

Podle mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF) v Mexiku od roku 2000 zemřelo násilnou smrtí nejméně 150 novinářů. Organizace ve své zprávě o svobodě tisku ve světě označuje Mexiko za jednu z nejnebezpečnějších zemí na světě pro média. Podle RSF novináře v zemi ohrožuje spolčení mezi organizovaným zločinem a úplatnými představiteli úřadů a policie.