Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemětřesení v Mexiku si vyžádalo nejméně jednu oběť a škody na budovách

Následky zemětřesení
Následky zemětřesení
Foto: Pixabay

Silné zemětřesení, které v pondělí na výročí dvou jiných, smrtelných otřesů zasáhlo Mexiko, si vyžádalo nejméně jednu oběť a poškodilo budovy. S odvoláním na mexickou vládu o tom informovala agentura Reuters.

Jeden člověk zahynul v tichomořském přístavu Manzanillo, když se na něj v obchodním domě zřítila střecha. Úřady také ohlásily škody v několika nemocnicích ve státě Michoacán na západním pobřeží země nedaleko epicentra otřesů. V jednom ze zdravotnických zařízení poranilo padající sklo člověka. Výpadky elektrického proudu postihly 1,2 milionu lidí, uvedla státní energetická společnost CFE

Otřesy udeřily v pondělí zhruba hodinu po poledni místního času (20:00 SELČ). Americká geologická služba jeho sílu stanovila na 7,6 stupně. Zemětřesení bylo poměrně mělké, jeho hypocentrum leželo v hloubce 15 kilometrů, což patrně otřesy znásobilo. Otřásla se i mexická metropole, celkem je pocítily miliony obyvatel Mexika.

Zemětřesení udeřilo jen krátce poté, co úřady uspořádaly celostátní cvičení zaměřené právě na zvládání zemětřesení. Na pondělí totiž připadlo výročí dvou ničivých otřesů země v letech 1985 a 2017, které si vyžádaly přes 10.000, respektive přes 350 obětí. Scénář cvičení spuštěného krátce po poledni simuloval zemětřesení o síle 8,1 stupně ve státě Michoacán.

Načasování zemětřesení a cvičení vyvolalo ohlasy na sociálních sítích, kde část Mexičanů přetavila traumatizující zážitek v humor, píše Reuters. Terčem vtipů se stal i mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který si na jednom z memů pochvaluje, že se země za jeho vlády třese míň, než za jeho předchůdců.

"Ti Mexičané jsou drsní, nacvičují zvládání zemětřesení s opravdovým zemětřesením," uvádí jiný mem. Další ve formátu oznámení mexické vlády láká turisty k návštěvě Mexika na 19. září, kdy můžou zažít "opravdové otřesy".

Témata:  Mexiko zemětřesení

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

20. července 2024 18:57

80 let od atentátu na Hitlera: Scholz vyzval občany, aby se postavili za svobodu a demokracii

Německo v sobotu slavilo 80. výročí pokusu o atentát na nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Při této příležitosti vyzval spolkový kancléř Olaf Scholz občany, aby se postavili za svobodu a demokracii. Upozornil na to server Der Spiegel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy