Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V mexickém dole, kde je uvězněno deset horníků, prudce stoupla voda

Důl, ilustrační fotografie.
Důl, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

V mexickém dole, kde je od 3. srpna uvězněno deset horníků, prudce stoupla voda, což komplikuje záchranné práce. S odvoláním na mexické úřady o tom dnes informovala agentura AFP.

V pátek dosahovala voda v šachtě číslo dva do výšky 70 centimetrů, nyní je na 12,92 metru, uvádí se v úředním prohlášení. Podle něj nyní technici situaci posuzují a snaží se zjistit důvod náhlého vzestupu hladiny.

Neštěstí se stalo v uhelném dole El Pinabete na severu země ve státě Coahuila. Příbuzní nezvěstných mužů v sobotu požádali o pomoc a urychlení záchranných operací. Na tiskové konferenci jejich zástupci vyjádřili nespokojenost s pomalou reakcí vlády.

Čtvrteční pokus potápěčů dostat se k horníkům zmařila špatná viditelnost a zablokování šachty odpadem.

Koordinátorka civilní obrany Laura Velázquezová v pátek řekla, že záchranáři mají vše pro to, aby hledání obnovili. Připustila, že se potápěčům nepodařilo dostat se na dno šachty a že neví, kdy se o to znovu pokusí.

Na záchraně se podílí několik set lidí, kromě záchranářů i vojáci a vojenští potápěči. Velázquezová řekla, že odstraňují trosky a dřevo, které blokuje přístup do šachty a že se stále odčerpává voda. Z dolu nebyly zaznamenány žádné známky potvrzující, že jsou horníci naživu.

Za příčinu neštěstí se považuje nechtěné prolomení jedné z komor dolu naplněné vodou. Pěti horníkům se podařilo dostat se na povrch. Ti, kdo šachtu znají, dávají ostatním naději, že se horníci mohli zachránit v některé horní části dolu, která není zaplavená.

Coahuila je hlavní mexický region těžby uhlí. V minulých letech se tam stalo několik incidentů, při nichž horníci zemřeli. Důl El Pinabete je v provozu teprve od ledna a až dosud se tam žádné neštěstí nestalo.

Témata:  doly Mexiko

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:38

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí. Členské státy zčásti bojkotují akce, které Budapešť pořádá. Summit ministrů zahraničních věcí a obrany byl z maďarské metropole přesunut do Bruselu. Neformálního setkání šéfů resortů spravedlnosti a vnitra se účastnili nižší úředníci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy