Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek ohlásila, že plánuje opět uvést do praxe kontroverzní imigrační opatření zavedené předchozí vládou, které nutilo žadatele o azyl čekat na soudní jednání v Mexiku. Informují o tom světové zpravodajské agentury.
Program známý jako "zůstaňte v Mexiku" Biden ihned po nástupu do funkce zastavil a ministerstvo vnitřní bezpečnosti později jeho rozhodnutí potvrdilo, federální soud ale v srpnu označil postup za neopodstatněný a nařídil opatření kritizované obhájci práv migrantů obnovit.
Vláda se nyní snaží soudní příkaz naplnit, zároveň ale nevzdává snahu skoncovat s iniciativou z éry exprezidenta Donalda Trumpa, jejíž oficiální název má zkratku MPP (Migrant Protection Protocols). Soudce Matthew Kacsmaryk ve svém srpnovém rozhodnutí vládě nezakázal nový pokus o zrušení opatření a podle agentury AP nyní činitelé avizovali nový plán, u kterého doufají, že ustojí případný soudní přezkum.
Možné obnovení platnosti MPP, byť by šlo o krátkodobou záležitost, by přispělo ke zmatečnému mixu amerických opatření v souvislosti s hranicí s Mexikem, napsala agentura Reuters. Připomíná pokračující uplatňování loňské pandemické vyhlášky, která údajně od března 2020 posloužila k rychlému vykázání více než 1,1 milionu migrantů z území USA. Americko-mexickou hranici letos nelegálním způsobem překročily statisíce lidí a počty příchozích se v posledních měsících dostaly na nejvyšší hodnoty za posledních 20 let.
Bidenovu administrativu to staví do složité pozice v návaznosti na volební kampaň, v níž se současný prezident jasně vymezoval vůči tvrdé imigrační politice tehdejší hlavy státu. Politiku "zůstaňte v Mexiku" zavedla Trumpova administrativa na začátku roku 2019 jakožto opatření, které mělo zabránit propouštění žadatelů o azyl na americkém území. Na základě MPP bylo do Mexika vráceno přes 60.000 běženců a v měsících po zavedení opatření výrazně klesl počet nelegálních přechodů přes jižní hranici USA. Krok ale odsuzovali obhájci práv migrantů, neboť lidé čekající v Mexiku na zpracování svých žádostí byli vystaveni násilí a měli problém dostat se k právníkům nebo informacím o svých případech.
Současná administrativa uvádí, že nemůže MPP obnovit bez souhlasu Mexika, což uznal i soudce Kacsmaryk. V roce 2019 mexická vláda přistoupila na Trumpův plán pod hrozbou navýšení cel. Nyní obě strany uvádí, že podmínky opětovného spuštění kontroverzní politiky jsou předmětem vyjednávání, píše Reuters. Mexiko přitom požaduje, aby zpracovávání azylových žádostí převážně netrvalo déle než šest měsíců, dále pak lepší informování žadatelů o procesech nebo výjimky pro zranitelné skupiny.
Přípravné kroky ze strany Washingtonu podle čtvrtečních vyjádření zahrnují budování dočasných soudních síní poblíž mexické hranice a navyšování kapacity imigračního systému, který je aktuálně zahlcen 1,4 milionu případů. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti v prohlášení ujišťovalo, že je nadále odhodláno "budovat bezpečný, spořádaný a humánní imigrační systém" slibovaný v předvolební kampani.
Související
21. listopadu 2024 11:36
18. listopadu 2024 21:21
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 22:34
13. listopadu 2024 20:24
8. listopadu 2024 11:08