Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hurikán Milton se řítí na USA. Na Floridě hrozí největší evakuace za 7 let

Hurikán
Hurikán
Foto: Pixabay

Obyvatele amerického státu Florida byli v neděli varováni, že tropická bouře Milton by se mohla rychle změnit v silný hurikán a zasáhnout oblasti u Mexického zálivu v polovině příštího týdne. Tyto oblasti nedávno zpustošil hurikán Helene. Uvedl to server CNN.

Milton se nyní nachází u pobřeží Mexika a pomalu postupuje, ale Národní centrum pro hurikány (NHC) v Miami varovalo, že se očekává rychlé zesílení.

Předpovědi meteorologů se zatím různí, ale nejpravděpodobnější scénář naznačuje, že Milton by mohl ve středu zasáhnout pevninu severně od oblasti Tampa Bay a zůstat hurikánem, dokud neprojde střední částí Floridy a nevstoupí do Atlantského oceánu.

Většina jihozápadních států USA, kde hurikán Helene způsobil obrovské škody, by měla být tentokrát ušetřena. Počet obětí hurikánu Helene dosáhl v neděli 230.

Floridský guvernér Ron DeSantis v neděli zdůraznil, že se zřejmě nevyhne scénáři, ve kterém Milton zasáhne stát značnou silou. Obyvatelům doporučil, aby se připravili na několik dní bez elektřiny, nachystali si zásoby potravin a vody na týden a byli připraveni na evakuaci. Ta by podle státních úřadů mohla být nejrozsáhlejší na Floridě od roku 2017.

Hurikán Helene, který na konci září zasáhl jihovýchod Spojených států, způsobil největší škody na pevnině od doby, kdy v roce 2005 udeřil hurikán Katrina. Podle nejnovějších informací si vyžádal nejméně 213 obětí, uvádí server The Washington Post.

Nejvíce ztrát na životech, nejméně 106, bylo zaznamenáno v Severní Karolíně, nejvíce postiženém státě. V Jižní Karolíně zemřelo 41 lidí, v Georgii 33, na Floridě 20, v Tennessee 11 a ve Virginii dva. Přesný počet pohřešovaných zůstává neznámý, ale podle agentury Reuters se postupně snižuje, jak probíhají záchranné práce a obnovuje se mobilní spojení.

V postižených oblastech probíhá rozsáhlá obnova zničené infrastruktury. Bez elektřiny zůstává více než 740 000 obyvatel Severní a Jižní Karolíny, Georgie, Virginie a Floridy.

Mnohé silnice jsou stále neprůjezdné, což komplikuje práci záchranářů a doručování pomoci. Na likvidaci následků se podílí i armáda.

V některých oblastech zůstávají lidé bez přístupu k pitné vodě. Například v okrese Buncombe v Severní Karolíně je voda dodávána v cisternách nebo lahvích. V částech Tennessee, kde byly poškozeny čistírny odpadních vod, úřady vyzývají obyvatele, aby vodu před pitím a vařením převařili.

Ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas uvedl, že obnova po hurikánu Helene bude trvat roky a bude velmi nákladná. Navíc se očekává, že v roce 2024 může USA zasáhnout další hurikán. Mayorkas také upozornil, že federální agentura FEMA nemá dostatečné zdroje na zvládnutí celé hurikánové sezóny.

Prezident Joe Biden oznámil, že plánuje požádat Kongres o dodatečné finanční prostředky na obnovu a pomoc postiženým oblastem. To však bude vyžadovat svolání mimořádného jednání, protože Kongres do 12. listopadu nezasedá.

Dalším problémem bude krytí škod pojišťovnami. Podle odhadů agentury Reuters mělo pojištění proti povodním jen jedno ze 200 soukromých obydlí v postižených oblastech. Federální pojišťovací program totiž nezohledňuje rizika záplav způsobených silnými dešti, které jsou stále častější v důsledku klimatických změn. Lidé bez pojištění se budou muset spoléhat na federální pomoc nebo podporu neziskových organizací, napsal deník The Washington Post. 

Témata:  hurikán

Související

Aktuálně se děje

6. října 2024 21:52

Pro Putina je Trump velmi snadný cíl, říká jeho bývalý poradce a vysoce postavený diplomat

Bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton v nedávném rozhovoru prozradil své názory na americké volby a jak by mohly ovlivnit současné konflikty. Jeho pohledy nabízejí unikátní pohled na to, jak politické změny mohou formovat mezinárodní situaci.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy