Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Část Česka zasáhnou velmi silné bouřky, meteorologové vydali varování

Bouřka, ilustrační foto
Bouřka, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před velmi silnými bouřkami, které se dnes vyskytnou v jižní polovině České republiky. Nejsilnější bouře zasáhnou především části jižních a jihozápadních Čech, jižní Vysočinu a část Jihomoravského kraje. 

Očekávají se přívalové srážky o úhrnu až 50 milimetrů, případně i více, pokud bouře budou postupovat pomalu a budou se opakovat. V některých oblastech hrozí zatopení níže položených míst nebo i přívalové povodně.

V oblastech mimo jižní a jihozápadní Čechy se objeví silné bouřky doprovázené srážkami kolem 40 milimetrů a kroupami. Během večera a noci bude bouřková aktivita postupně ustávat. V Karlovarském kraji se tak stane už v odpoledních hodinách.

Na menších tocích, které odvodňují Šumavu a Novohradské hory, může dojít k prudkému zvýšení hladiny s možným dosažením prvního stupně povodňové aktivity.

V Česku se dnes bude ochlazovat od západu, takže teploty nad 31 °C se očekávají už jen na jižní a střední Moravě. Ve středních a severozápadních Čechách bude až do neděle přetrvávat zvýšené riziko vzniku a šíření požárů.

Aktuálně se bouřková a srážková aktivita projevuje ve dvou liniích. Jedna z nich se táhne zhruba od Tachova po Hradec Králové, druhá zahrnuje většinu Šumavy, Českobudějovicko a nově se tvoří v okolí Náměště nad Oslavou a Moravských Budějovic. V rámci těchto linií se bouřková aktivita bude zvyšovat.

Na Šumavě se bouřky spojily do jednoho velkého celku a převládají zde spíše vrstevnaté srážky. I když bouřková aktivita jako taková může ustat, stále se mohou objevit značné úhrny srážek. Nejsilnější bouře se v současné době vyskytují v okolí Moravských Budějovic, kde se kromě intenzivních dešťů očekávají i kroupy.

Témata:  počasí bouřky

Související

Aktuálně se děje

25. května 2026 9:26

Hosté na oslavě jako problém? Jiřina Bohdalová se nechtěla rozčilovat

Jiřina Bohdalová se kvůli nedávné oslavě, kdy na začátku měsíce oslavila 95. narozeniny, nečekaně dostala do křížku s rockerem Petrem Jandou. Hudebník se nechal slyšet, že na akci byli lidé, které nechtěl potkat. A slavné herečky se to svým způsobem dotklo.

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy