Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Déšť v Beskydech rozbouřil řeky, Olše strhla lávku. ČHMÚ aktualizoval výstrahu

Déšť, ilustrační fotografie.
Déšť, ilustrační fotografie.
Foto: Pixmac

Až 140 milimetrů srážek spadlo od pondělního večera v okolí Beskyd. Přinesla je mělká tlaková níže, která postupovala přes Maďarsko a Slovensko dále k severovýchodu. Olše u Třince způsobila pád lávky do řeky. Povodňová situace by se ale podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústav (ČHMÚ) měla uklidňovat. 

Od pondělních 20 do úterních 8 hodin spadlo v Beskydech místy od 60 do 145 milimetrů srážek. Nejvíce srážek zaznamenali meteorologové na stanicích Ropice (142,4 mm) a Lysá hora (109,9 mm). Od rána srážky slábnou. 

"Nejprve se včera odpoledne začaly vyskytovat bouřky, které byly doprovázené přívalovými srážkami přecházejícími několikrát přes stejnou oblast. Ojediněle tak v Podbeskydí a na Valašsku spadlo i přes 50 mm do včerejší 20 h (za období 6 h). Bouřková činnost ale pokračovala i ve večerních hodinách a během noci bouřky přecházely do vydatného deště," vysvětlil hydrometeorologický ústav.

Na vydatné srážky reagovaly vodní toky v zasažené oblasti, kdy krátkodobě překročily třetí stupeň povodňové aktivity, konktrétně na Ropičance v profilu Řeka a Bystřici v profilu Bystřice nad nádrží. 

V úterý ráno podemlela velká voda podpěru provizorní lávky přes Olši ve Vendryni, která se následně zbortila do řeky. Město Třinec uvedlo, že podle stavební firmy bude znovuvybudování lávky trvat přibližně týden.

Ústav v úterý dopoledne aktualizoval výstrahu před povodňovými jevy. Na síti X uvedl, že v povodí Berounky už dochází k poklesům hladin. Druhý stupeň se vyskytují na dolním toku Radbuzy, nižší stupeň na celé Berounce. "Pod úroveň 1. SPA poklesne Berounka ve středu v ranních hodinách. Totéž platí i pro dolní tok Vltavy pod soutokem s Berounkou," sdělili meteorologové.

"V povodí Odry a Bečvy se situace po nočních a ranních přívalových srážkách začíná postupně stabilizovat. Pro povodí Olše platí výstraha s vysokým stupněm nebezpečí pro povodeň do úterní 15. hodiny. Poté bude do úterního večera v platnosti výstraha na nízký stupeň nebezpečí, který platí i pro povodí Odry a horní Bečvy," dodali. 

Témata:  počasí povodně déšť ČHMÚ

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy