Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí dnes: Přijede svatý Martin na bílém koni?

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

S dnešním datem 11. listopadu se pojí pranostika, že svatý Martin přijede na bílém koni. Proto se Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pokusil poskytnout odpověď na to, zdali bude někde v Česku sněžit. 

Meteorologové konstatovali, že odpověď je složitější, přestože vzápětí podotkli, že v době před několika stovkami let by odpovědí bylo jednoznačné ne. "V době rozvinutého průmyslu se ale můžeme setkat v těchto dnes s jevem, kterému se říká průmyslové sněžení," vysvětlil ústav na sociální síti X.

Zmíněný jev se může vyskytovat v blízkosti průmyslových provozů za podmínek, které panují právě v těchto listopadových dnech. "Hustá nízká oblačnost nebo mlhy a poměrně nízké teploty ve vyšších hladinách atmosféry. Pak už stačí jen dostatečný zdroj vlhkosti, např. v podobě komínu, a je to," uvedli meteorologové. 

Ti připomněli, že už v neděli průmyslově sněžilo v Šumperku. "Podmínky pro vznik průmyslového sněžení budou i zítra a v dalších dnech příhodné a tak kdo ví, možná někde poprašek sněhu opět nasněží. Jisté je, že do Šumperku přijel Martin o den dříve – alespoň se tak tedy tvářil," dodali.

Počasí přes den (07-24):

Na většině území mlhy, zpočátku i mrznoucí nebo zataženo nízkou oblačností. Na horách a zejména ve východní polovině území místy jasno až polojasno. Místy mrholení, zejména v Čechách, ráno a dopoledne i mrznoucí. Večer na západě a severozápadě i slabý déšť. Nejvyšší teploty 1 až 6 °C, při déletrvajícím slunečním svitu až 9 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.

Témata:  počasí zima ČHMÚ

Související

Aktuálně se děje

14. března 2026 16:58

13. března 2026 19:08

Velikonoce jsou za dveřmi. Kdy mají děti volno a jak budou otevřené obchody?

Letošní Velikonoce klepou na dveře o poznání dříve než v loňském roce, což s sebou přináší i dřívější termín jarního volna pro školáky a dospělé. Zatímco vloni jsme si Velký pátek připomínali až v polovině dubna, v roce 2026 připadá tento významný den již na 3. dubna. Celý sváteční víkend pak uzavře Velikonoční pondělí, které letos oslavíme 6. dubna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy