Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí i dnes lámalo teplotní rekordy

Teplotní rekord, ilustrační foto
Teplotní rekord, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Česko má za sebou další den s extrémními teplotami, kdy maxima podle Českého hydrometeorologického ústavu přesahovala 36 °C. Teplotní rekordy pro tento den padly na více než polovině stanic s dobou měření delší než 30 let.

Nejteplejším místem se staly Doksany, kde meteorologové naměřili 37,5 °C, čímž byl zdejší rekord z roku 2019 překonán o více než tři stupně. Druhou nejvyšší hodnotu zaznamenala Tuhaň s 36,2 °C a na třetí pozici se umístila stanice Ústí nad Labem-Vaňov, kde bylo 36,1 °C.

Nové teplotní maximum pro 25. červen ohlásilo celkem 52 % stanic s třicetiletou historií. Výjimečné hodnoty zaznamenaly také stanice, které měří počasí déle než jedno století.

Rekord jich přepsalo 8 z celkových 15. Konkrétně šlo o stanice Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Teplice, Praha-Karlov, Praha-Klementinum, Strážnice, Semčice, Klatovy a České Budějovice-Rožnov.

V nejbližších dnech se očekává další příliv horkého vzduchu a teploty budou ještě stoupat. Páteční maxima se budou nejčastěji pohybovat v rozmezí 32 až 37 °C, zatímco během víkendu mohou šplhat až ke 40 °C. V ohrožení je tak i absolutní teplotní rekord České republiky, který činí 40,4 °C.

Témata:  počasí teplotní rekordy

Aktuálně se děje

5:00

Počasí bude o víkendu extrémní. Teploty vyrostou až na 40 stupňů

O nadcházejícím víkendu nás čeká další citelné oteplování, které v neděli pravděpodobně vyvrcholí extrémními teplotami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Paříž, ilustrační foto

Extrémní počasí devastuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, londýnská záchranka hlásí nejhorší den v historii

Pařížské úřady se rozhodly zakázat konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích, a to s platností od pátečního poledne. Opatření má pomoci zmírnit zdravotní komplikace obyvatel, které souvisejí se současnou vlnou veder sužující Francii i velkou část Evropy. Šéf pařížské policie Patrice Faure oznámil, že příslušné nařízení vydá ve čtvrtek večer. Pití alkoholických nápojů pod přímým sluncem má totiž podle něj na lidský organismus devastující účinky.