reklama

Meteorologové varují před rizikem nehod, zranění chodců a možnými problémy v dopravě a energetice. V oblastech s extrémním nebezpečím ledovky hrozí úrazy chodcům a vysoké riziko dopravních nehod.

Také se může stát, že větve stromů a elektrické stožáry pod tíhou ledu začnou lámat. Pravděpodobně dojde k výpadkům v dodávce elektřiny, omezení zásobování a ovlivnění zdravotnických služeb.

Meteorologové doporučují, aby lidé minimálně v této oblasti nepodnikali zbytečné cesty autem ani pěšky. Pro řidiče platí v oblasti s extrémním rizikem ledovky doporučení sledovat dopravní zpravodajství a jezdit mimořádně opatrně.

ČHMÚ vydal také varování před náledím, které má platit mezi čtvrtečním a pátečním dopolednem na celém území České republiky s výjimkou jižní poloviny Zlínského kraje a východní části Jihomoravského kraje. Tato situace může být spojena s tvorbou ledových krust na povrchu a zvýšeným rizikem nehod a pádů.

"Sněžení se vlivem narůstajících teplot ve vyšších vrstvách atmosféry postupně mění v mrznoucí déšť i v oblasti Karlovarského kraje, Ústeckého a Pardubického kraje, východních Čech, Vysočiny a severní poloviny Moravy," uvedli meteorologové.

"Pozor v Plzeňském kraji a středních Čechách. Zejména do oblasti středních Čech směřují poměrně intenzivní srážky od západu a na většině míst už prší, případně padá zmrzlý déšť. S ohledem na narůstající provoz a odpolední dopravní špičku mohou být komplikace velmi výrazné," dodali.

Zmíněné kraje už hlásí problémy v dopravě způsobené právě ledovkou. Podle serveru novinky.cz se ve středních Čechách během podvečera staly desítky nehod na zledovatělých silnicích. Vozovky jsou zasněžené, namrzlé.

"Ledovky jsou snad už skoro všude. Nejvíc nehod jsme zaznamenali v okolí Prahy, převážně na jižním okraji," varuje mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová.

Problémy hlásí také na Plzeňsku, kde došlo i k několika nehodám kamionů. Husté sněžení pak způsobuje komplikace v dopravě v Ústeckém kraji, kde přímo ve městě stojí v některých ulicích auta i autobusy.